Su çiçeği

Su çiçeği nedir
Bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği, herpes virüs (uçuk virüsü) ailesine ait olan varicellzoster adlı virüs tarafından oluşturulur. Genellikle tehlikeli bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir ve çocuklarda nadiren komplikasyon oluşturmaktadır. Hastalık bir kez geçirildiğinde genellikle ömür boyu bağışıklık sağlanır.
Virüsün bir insandan diğerine yayılma yolu solunum yoluyla alınan damlacıklardır. Hastalığın ilk belirtileri iştahsızlık, ateş, baş ağrısı ve bulantıdır. Bu belirtiler genellikle virüsle temas edildikten iki-üç hafta sonra ortaya çıkmaktadır.


Ardından, gövdede başlayan daha sonra bacaklara, kollara, başa ve yüze yayılan küçük, kırmızı ve kaşıntılı lekeler tarzında bir döküntü belirir. Birkaç gün içinde bu lekelerin parlayıp kuruduğu, kabuklandığı ve sonuçta kabuklu yaralar oluşturduğu görülür. Döküntüler yaklaşık 12 gün içerisinde kaybolur; nadiren iz bırakır. Çocuk, döküntünün başlamasından bir gün öncesinden başlayarak döküntü tamamen yok oluncaya dek hastalığı bulaştıracaktır.


Tam şifa halinin sağlanabilmesi için aslında] tek yapılması gereken cam bir yatak istirahatinin sağlanmasıdır. Döküntülerin kaşınmasına bağlı olarak yara yerlerinde ikincil bir enfeksiyon gelişmişse, hekiminiz bu durumda bir antibiyotik kullanmanızı isteyebilir. Çocuğumu durmadan kaşınıyorsa, cildine vereceği hasarı en az düzeye indirmek için tırnaklarını mümkün olduğunca kısa kesmeniz önerilir. On yaşına ulaşan çocukların büyük bir çoğunluğu suçiçeği geçirmiştir.


Suçiçeği, kaşıntılı ve rahatsızlık verici bir hastalık olmasına rağmen, genellikle ağır seyretmemektedir. Çocuk evde tutulmalı bu hastalığı geçinmemiş çocuklardan ayrı bir ortamda bulundurulmalıdır.

 

Benzer makaleler

  • AKUPUNKTUR NELERE YARDIMCI OLURAKUPUNKTUR NELERE YARDIMCI OLUR Ağrılı artrit, baş ağrıları, migren, rrigeminal nevralji ve zonayı izleyen nevralji gibi sağlık sorunları akupunktura son derece olumlu […]
  • menenjit menenjit menenjit Virüslerle veya bakterilerle oluşan enfeksiyonlar menenjite yol açabilmektedir. Menenjit, beyni ve omuriliği saran ve beyin zarı […]
  • uçuklaruçuklar Tipik olarak dudak kenarlarında oluşan, ağız ve burun çevresinde toplanan vezikül diye adlandırılan çok bulaşıcı içi sıvı dolu küçük […]
Kişisel