Bebeğim Mimi neredeyse tam 7 aylık… Bugüne dek 2 ila 3 arası değişen gündüz uykusu bu hafta teke düşme yolunda ilerliyor.

İlk 2 ayı saymıyorum çünkü hep uyudu, aşağı yukarı 4-5 saat uyanık kalabiliyordu, onda da etrafa bakınıyor ya da denize giriyordu. Mevsim yazdı, şekerlemeler kumsalda açık havada oluyordu.

3. ve 4. ayda ortalama sabah 09:00 gibi uyanıp 12:00dan önce 1 saat, 14:00dan sonra muhakkak 2 veya 3 saat uyurdu, akşam uykusu ortalama 18:00-19:00 gibi olur, genellikle uyanmadan tüm gece geçerdi.

5. aydan sonra biraz düzenleme değişti, akşam uykusu 18:00a fixlenmişti ama tam da o dönemde saatler geri alındı ve hoop Mimi 17:00da uyumaya başladı.

Gündüz ise 11:00 civarlarında 1 saat, 15:00 civarında 1-1.5 saat uyumaya başlamıştı, çok sık dışarıdaysak tabiî ki daha çok etraf ilgisini çekiyordu ve daha az uyuyordu, bu da kanımca hiç sorun değil, çünkü gündüz değil gece çok uyumasını her zaman tercih ederim.

7. aya doğru ise arada uykular şaşmaya başladı, ortalama 13 saat gece uykusu uyuyan Mimi, zaten geriye gün içinde 11 saat bırakıyordu.

Sabah 07:30 gibi uyansa ilk uykusu 12:00 civarına kayıyor, 13:00’dan sonra uyansa, zaten 17:00-17:30 arası uyuduğu için 2. uyku saçma bir şeye dönüşüyor bazen 16:00lara kayıyordu, bu gece uykusunu pek etkilemese de yemek düzenini baya bozuyordu.

Ben bunları düşünürken Mimi, tabiki kendisi sorunu çözerek madem ben 11 saatimin 2-3 saatini illa uyuyacağım bari günde tek seferde halledeyim bu işi diyerek annesini sevindirdi 🙂

Bebeğin uykusu geldiği nasıl anlaşılır?

Elbette her bebek farklı ama Mimi, gözlerini ovuşturur, sakinleşir, oyuncaklara ilgisi azalır ve gözleri çizgi çizgi olur.

Bazen de söylenir, parmağını bulamazsa. Misal, kazağının kolları çok uzundur ve mimi parmağını ememez, söylenir de söylenir annesine. Bazen ağlayabilir. Bazen de yatağına koymamla veya kucağımdayken daha, uyuyakalıverir, rüyalara dalar.

Bu sebeptendir ki yeni anneler, bebeğiniz parmağını emiyorsa sevinin. İlk aylarda emzik vermeye çabaladık parmak yerine, ne saçma. Oysa ki bulunmaz nimet, bazen bebekler emerek uyur, o zamanlarda parmak emzik ya da anne memesinden çok daha mantıklı. Emzik düştü etti derdi yok veya yanında annesi yokmuş derdi de yok. tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here