Anne ile bebek arasındaki bağ, daha bebek anne karnındayken başlamaktadır. Bebeğin dünyaya geleceği güne kadar annenin sesine aşina olması, doğum sonrası verdiği tepkiler ile gözlemlenmektedir. Ancak bunun ötesinde annenin bebekle bağ kurması, sevginin yanı sıra koruma ve yeterli olabilme duygularıyla da güçlenmektedir. Fiziksel anlamda emzirmek, aslında psikolojik açıdan da en güçlü bağ kurma yollarının başında gelir. Bebek için anne karnındayken aşina olduğu ses ve ten yol gösterici olsa da, anne yüzünü tanıma ve etkileşimler bu bağı gün geçtikçe daha çok güçlendirmektedir.
Anne ve Bebek Arasındaki Bağın Etkileri
Anne çocuk arasındaki sevgi, dünyanın neresinde olursanız olun saf ve salt sevgiden oluşan bir olgudur. Tüm canlılardaki içgüdü çok daha güçlü ve bilinçli bir şekilde insanlar tarafından yaşanırken, aynı zamanda diğer canlıların aksine genellikle bir ömür boyu sürmektedir. Bebeklikteki tek taraflı alınan ilgi ve sevgi zamanla karşılıklı tepkilere döndükçe, anne ve bebek arasındaki bağ en güçlü duygu olarak büyümektedir. Bu bağ duygusu güven üzerine kurulu olduğundan, anne çocuğunun ihtiyaçlarını gerektiği şekilde karşılıyor ve bebeğin ihtiyaç duyduğu her zaman yanında oluyorsa, doğru şekilde oluşmaktadır. Bu ise bebeğin çocukluk ve yetişkinlik döneminde dahi, karakter ve psikolojisini büyük ölçüde yönlendiren etkiler arasındadır.
Anne ile Bebek Arasında Bağ Kurulmaması
Genel olarak anne ve bebek arasındaki bağ, annenin herhangi bir ruhsal problemi yok ise doğal süreçte kendiliğinden gelişmektedir. Her türlü duygudan daha güçlü olan ve muhtemelen tüm ömürleri boyunca hissedecekleri bu sevgi bağı, her iki taraf için de devamlılığını sürdürür. Yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir ki, anne sevgisi alamamış ve bir bağ kuramamış bireyler, diğer bireylere oranla daha güvensiz ve mutsuz bir kişilik sergilemektedir. Bu tür çocukların diğer aile bireyleri ile güçlü sevgi bağları kurabilmeleri ise bu problemi olabildiğince engellemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here