Emziren bir annelerin çoğu muhtemelen meme uçlarının çatlaması problemini yaşamıştır. Bu çatlaklar genelde bebeğin memede yanlış konumlandırılmasından kaynaklanır. Boğaz ve çatlak meme uçlarını tedavi etmek için bu beş doğal tedavi yöntemini denenmelidir.

Çatlak Memem Uçları Neye Neden Olur?

Boğaz ağrısına, kanamaya, çatlamış bir görünüme. Meme ucu çatlamasının sık görülen iki nedeni vardır: Memede zayıf mandal ve uygunsuz pozisyonlama sonucu emilim travması. Yanlış konumlandırma için birkaç olası sebep vardır. Anne sütü, hem anneler hem de bebekler için öğrenilmiş bir beceridir. Meme ucunu bir bebeğin ağzına ve vücuduna anneye doğru yerleştirmek biraz pratiktir. İyi kilitlenmemiş bebekler, meme ucunu kıstırarak kendilerini güçlü düşme reflekslerinden koruyabilirler. Bir bebeğin sığ bir mandalı varsa, daha sık emzirme de olabilir. Çünkü her emzirme seansında çok fazla süt almıyorlar.

Diğer Olası Nedenler Şunlardır

Meme başı karışıklığı (emziriyorsanız, biberonla besleme veya emzik ile besleme sonucunda bebeğin bu durumu karıştırıp ısırması).

Emme Sorunları

Bebeğin Emzirme sırasındaki dilini geri çekmesi veya yanlış yerleştirmesi en büyük çatlama nedenlerindendir.

Çatlamış Meme Ucunu Nasıl Tedavi Edebilirim?

Meme uçlarınızda gelecekteki travmayı önlemek için uygun konumlandırma şarttır. Ama eğer varsa, mevcut çatlaklar nasıl tedavi edilebilir? Taze hazırlanmış anne sütünü çatlak kısmın üzerine yumuşatmak için uygulayın, anti bakteriyel koruma sağlayarak iyileşmelerine yardımcı olabilir. Emziren bir anne iseniz, emzirme seanslarından sonra uygulamayı kolaylaştıran anne sütü elde edersiniz. Çatlak kısma birkaç damla anne sütü hafifçe uygulamadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Sütü örtmeden önce hava kurumasını bekleyin.

Not: Eğer pamukçuk varsa, bu ilaçtan kaçınılmalıdır. Bebeğinizi besledikten sonra herhangi bir anne sütü nipelden çıkarılmalıdır. Maya insan sütünün içinde hızla büyür.

Kaçınılması Gereken Çözümler

Çatlak meme uçları için başka çareler duyulabilir. Ancak bunlardan bazıları karşı etkili olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

Islak çay poşetleri: Bu, dünyanın birçok yerinde popüler bir çözümdür. Ucuz olmalarına rağmen, çaydaki tanik asit, meme başı üzerinde büzücü bir etkiye sahip olabilir. Bu, nipeli kurutabilir veya çatlamaya neden olabilir. Nemli sıcaklık cazip ise, sade su kompresine yapışır.

Yüzde 100 lanolin olmayan merhemleri veya kremleri kullanarak veya yutulmamalıdır: Emziren annelere satılan bazı ürünler hava sirkülasyonunu önleyebilir ve cildi kurutabilir. Yutulmaması gereken ürünlerden kaçının. Bunlar bebeğinize zarar verebilir. Nipelleri her yemekten önce yıkamanız gerekiyorsa, doğal yağlama avantajını kaybedersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here