Bebeklerde içgüdüsel bir emme refleksinin olduğu ve doğumdan hemen sonra anne sütünün geldiği iddia edilir. İlk altı ayda bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesinin ne kadar önemli olduğu da düşünülürse annelikte sütün az gelmesinin sebepleri ve bunlar için üretilebilecek çözümler çok önemli bir mesele haline gelir. Öyle ki bazı anneler gerçekten bu dertten muzdariptir ve yapılması gereken her şeyi yaptıkları halde süt az gelir. Ya da gelmesi gecikir. Bu konuda en önemli meselenin moral ve annenin kendisini iyi hissetmesi olduğu söylenebilir. Bunun yanında mümkün olan diğer sebepler şöyle sıralanabilir.

Temel Sebepler

Sezaryen doğumun anne sütünü geciktirdiği ve azalttığı iddia edilir. Ancak mesele normal ya da sezaryen doğum değildir. Önemli olan doğum öncesi ya da doğum sırasında annenin yaşadıkları ve yorgunluğu olabilir. Eğer doğumun son zamanları anne çok fazla sağlık sorunu yaşamışsa ve yorgun düşmüşse anne sütünün gecikmesi normaldir. Annenin kendisini nasıl hissettiği en önemli konudur. Yorgunluk, gerginlik ya da can sıkıntısı sütü geciktirebilir. Bir diğer önemli neden ise yine annenin hissiyatıyla ilgili olan sütün artık gelmeyeceği ya da hep az geleceği korkusudur. Anne bunu kafaya takmışsa sütün az gelmesi sorunu devam eder.

Diğer Nedenler

En önemli sorun annenin durumu olsa da bazı bebeklerin erken doğmuş ve yorgun doğmuş olması sebebiyle emme refleksinin çok gelişmemiş olması ve sütü getirmekte zorlanması da ciddi bir problemdir. Bu durum yine annenin kendisine bağlı olarak çözülebilir. Sabırlı olmalı ve bu konuda kendisini fazla sıkmamaya çalışmalıdır. Yani yine annenin kendisini nasıl hissettiği çok önemli bir meseledir. Annenin morali yüksek ve sabırlı olması gerekir. Lohusalık kadınların hayatındaki en zor dönemlerden biridir. Bu dönemde hem fizyolojik hem de psikolojik olarak annenin bütün dengesi bozulur. Arkasından yaşanabilecek beslenme sorunları da sütün gelmesinde çok önemlidir. Annenin beslenmesine özen göstermesi gerekir. Herhangi bir şeyin yenip yenmemesinin sütün gelmesinde doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak anne eğer çok moralsiz ya da çok iştahsızsa sorunun çözülmesi gerekir. Dengeli ve düzenli beslenme sütün gelmesi için yeterlidir. Aşırı beslenmeye ya da özellikle bazı şeylerin çok yenmesine gerek yoktur.

Kısacası annelikte sütün az gelmesi sorunu tamamen annenin kendisine iyi bakması ve moralli olmasıyla ilgilidir. Bu yüzden anneler doğum sonrası kendilerine özen göstermeli, bebekten ayrı olarak kendi istedikleri şeyleri yapabilmek için vakit bulabilmeleri ve yüksek moralli olmaları şarttır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here