Bebeğinizi Emzirme ve Temel İpuçları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:09

Nasıl başlanır, nasıl rahat edilir ve emzirme döneminde bebeğin yemek için yeterli olduğundan nasıl emin olunur.

Gördüğünüz emziren anneleri çok kolay görüyorlar. Bir konuşma ya da bir lokma ısırması atlamadan, emzirmek dünyanın en doğal süreciymiş gibi, bir bebek üzerinde bir düğme ve mandal açarlar. Ancak kaynak doğal olsa da, özellikle yeni başlayan anneler ve bebekler için hemşirelik bilgisi – çoğunlukla ilk başta doğal olarak gelmez.

İlk kez bir esinti, bir mücadele ya da bir yerde bir şeyler olsun, öğrenecek çok şey var. Teknik olarak bebeği nasıl konumlandıracağınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz, mekanikler bebeğin nasıl yeteri kadar süt aldığını bilir ve lojistik bir yemek bittiğinde ve başka bir zaman için olduğu zaman, daha güvenilir ve güçleneceğinizi hissedeceksiniz.

Sizin için en iyi sistemi bulmanın ilk deneme-yanılma günlerini geçtikten sonra hemşirelik, annelik için en ödüllendirici sorumluluklardan biri haline gelir. Ve emzirme, hem sizin hem de bebeğiniz için çok sayıda avantaj sunar  her ikinize de sağlıklı bir gelecek için bir başlangıç ​​sağlar.

Emzirme

Emzirmek için bebeğinizi emzirmeden önce bebeğinizi emzirmek için, bu mini kursu hemşirelik temellerine girin. Anne sütü üç aşamada gelir. Doğa, bebeğinizin yaşı için tasarlandı ve ilk günden başlayarak onuncu ve ötesine kadar mükemmel yemekler yaptı.

 • Kolostrum:  İlk teslim ettiğiniz zaman, sütün henüz sahneye gelmemiş olması. Ürettiğiniz ince, sarımsı (bazen temiz) bir madde kolostrumdur  hamilelik sırasında göğüslerinizden sızanlarla aynıdır. Proteinlerin, vitaminlerin ve minerallerin bu hayati karışımı, zararlı bakterilere ve virüslere karşı savunmaya yardımcı olabilir ve hatta bebeği antikor üretmeye de teşvik edebilir. Aynı zamanda bebeğin bağırsaklarının iç kısmını kaplar, olgunlaşmamış bağışıklık sistemini korur ve alerjilere ve sindirime karşı korur. Ayrıca bebeğin ilk bağırsak hareketini uyarır ve sarılık riskini azaltır.. Muhtemelen çok az kazanacaksınız, ancak bebeğin muhtemelen ilk günlerde yem başına bu “sıvı altın” dan birkaç çay kaşığına ihtiyaç duymayacaktır. Başlangıçtan düzenli olarak emmek, birkaç gün içinde vücudunuzun bir sonraki aşamasını üretmesine yardımcı olacaktır.
 • Geçiş sütleri: Tadım menüsünde, göğüsleriniz kolostrum ve olgun süt arasında servis edilen geçiş sütüdür. Portakal suyuyla karıştırılan sütü andırır (ama neyse ki bebeğinize çok daha iyi gelir) ve sütünün ilk “içeri girdiğinde” ortaya çıktığı görülür. Kolostrumdan daha düşük seviyede immünoglobulin ve protein içerir fakat daha fazla laktoz, yağ ve kalori içerir.
 • Olgun süt: Doğumdan sonraki 10 ve iki hafta arasında ortaya çıkan olgun süt, ince ve beyazdır (bazen de biraz mavimsi). Sulu yağsız süt gibi görünüyor olsa da, bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm yağ ve diğer besinlerle dolu.

Bebeğinizi Göğsünüze Kilitleme

Başlangıçta, bebeğinizi doğru pozisyona sokmak çok az çaba gerektirebilir – ama denemeye devam edin.

Birincisi, iyi bir mandal tanımak önemlidir, çünkü uygun olmayan mandallama meme rahatsızlığının en yaygın nedenidir  . Bebeğin ağzı, hem meme ucunuzu hem de areolanızı kapsamalıdır, böylece bebeğin ağzını, dilini ve dudakları süt bezlerinden dışarı sütü masaj yapın. (Sadece meme ucunu emmek sadece bebeğinizi aç bırakmaz, çünkü sütü salgılayan salmastralar sıkıştırılmayacaktır, ayrıca meme uçlarınızı ağrır ve çatlar.) Bu mandalın nasıl yapılacağı şu şekildedir:

 • Bebeğinizi  göğsünüze bakacak, vücudunun ön tarafına bakacak, karnı karnına bakacak. Başını daha kolay yutmak için vücudunun geri kalanıyla aynı hizada olmalıdır.
 • Bebeğinizi , meme gibi, bebeğinizi bir esneme gibi çok geniş açmaya teşvik etmek için kullanın. Eğer bebeğiniz açılmazsa, dudaklarına bir miktar kolostrum (ve daha sonra süt) sıkmaya çalışın.
 • Bebeğiniz dönerse , yanağa en yakın tarafa hafifçe vurun; köklenme refleksi bebeği başını göğsünüze doğru çevirir.
 • Ağzı açıkken, bebeği göğsünüze doğru ileri götürün . Eğilmene ve göğsünü bebeğin ağzına sok – bebeğinin inisiyatif almasına izin ver. Bebeğin sıkı bir kavraması ve iyice emmesi için göğsünüzün bir kısmını tutun.
 • Bebeğin çenesi ve burnunun ucu göğsünüze dokunduğunda uygun bir mandalın  olduğunu bilirsiniz . Bebeğin dudakları dışarı atılır, dışarısı yerine balık dudakları gibi dışarıya doğru yayılır. Küçük bebeğinizin, alt dudaklarını emzirirken aşağı doğru çekerek kendi alt dudağı veya dilini (yeni doğanların herhangi birşeyi emmesi) emmediğini kontrol edin.
 • Emzirmeyi (yani, memeden kolostrum veya anne sütü çıkartmak), sadece emzirmeyi değil (meme ucunuzu yumuşatmak için). Bebek emzirirse, güçlü, sabit bir emzirme-yutma-nefes deseni görürsünüz. Ayrıca bebeğin yanağında, çene ve kulakta ritmik bir hareket farkedeceksiniz. Sütünüz geldiğinde, yutkunma ya da sükunet sesini dinleyin. Sesler tıklandığında duyulursa bebeğin düzgün bir şekilde kilitlenmediğini bileceksiniz.

Bebeğin düzgün bir şekilde kilitlenmesi sorun mu yaşıyor?Temiz parmağınızı ağzının köşesine yavaşça sokarak veya ağzınıza yakın bir yere bastırarak emmeyi kesin. Ardından dudakları yeniden gıdıklayarak başlayıp tekrar mandalını tekrar açınız (meme başı ve ağızdaki areola ile).

Bebeğinizi Ne Kadar Sürelerde Emzirmeli

Kısa süreli beslemelerin duyulmasına rağmen, ağrının ve çatlamanın önlenmesi, genellikle çok uzun süren beslenmeden değil, idealden daha düşük bir pozisyona geçmekten kaynaklanır. Bu nedenle, her bir yayına zaman sınırlaması koymak yerine, tatlınızın vaktinde meme almasına izin verin (ve başlangıçta beslemelerin uzun olmasını bekleyiniz).

 • Seanslar genellikle 20 ila 30 dakika sürer. Ama aklında tut, bu ortalama. Bebeğiniz daha fazla veya daha az zaman alabilir ve başlangıçta ve büyüme spurlerinde daha uzun süre beslenmelidir.
 • Bir memeyi tamamen boşaltın. İdeal olarak, her beslenmede en az bir memenin iyi beslenmesi gerekir (her iki göğüsten beslendiğinden emin olmak daha önemlidir), çünkü arka süt – olgun sütün sonuncusu – yağlar ve kaloriler bakımından daha zengindir. Yani fişi keyfi olarak çekmeyin. Bunun yerine, bebeğinizin göğüslerinden birini çıkmaya hazır görünene kadar bekleyin, sonra iki (2) zorla sunun (ama zorlamayın). Bebek bir memeyi boşaltır ve daha fazla istemezse, bir sonraki beslenmede diğer göğüsle başlayın.
 • Bebeğin işini bitirmesini bekle. Bebeğin meme ucunu bırakmasını bekleyerek beslemeyi bitirin. Eğer bebeğiniz almazsa, emzirme-kırlangıç ​​paterni bir yutkunma başına yaklaşık dört emmeye yavaşladığında beslemeyi sonlandıracaksınız. Çoğu zaman, bebeğiniz ilk memenin sonunda uyuyacak ve ya ikinci hemşireye uyanacak ya da bir sonraki beslenmeye kadar uyuyacaktır. Yine, bebeğinizin ağzındaki göğsünüze bastırarak veya bebeğinizin ağzının köşesine temiz bir parmak sokarak dikkatlice açın.

Ne sıklıkla emzirilir?

Bebekler aç olduklarında (istek üzerine), saatin (bir programa göre) nihayetinde emzirme başarısı için en iyisi olduğu zamanları beslemek. Fakat bebekler genellikle doğuştan acıkmadıklarından (iştahları genellikle üçüncü günlerde toplanır), ilk başta çok fazla talep olmayacaktır. Demek ki, ilk başta başlatmak – hatta basmak zorunda kalabilirsiniz.

Yeni doğmuş bir bebek , ilk birkaç hafta boyunca talep henüz o seviyeye kadar çıkmasa bile günde en az sekiz ila 12 besleme olmalıdır . Bunu kırın ve muhtemelen her iki ila üç saatte bir , her gece ve her bir hemşirelik seansının başında sayılırsın .

Bununla birlikte, beslenme şekilleri bebekten bebeğe büyük ölçüde değişir, bu nedenle biraz daha fazla veya daha az sıklıkla hemşireniz gerekebilir. Elinizde bir açlık veya daha sabırsız bir bebek varsa, beslemeler arasında bir saatten biraz daha fazla gidebilir; Daha kolay bir bebek daha üç buçuk ila dört saat arası gidebilir. Sürekli emziriyorsanız, endişelenmeyin; bu geçici. Süt tedarikiniz arttıkça ve bebeğiniz büyüdükçe, beslemeler arasındaki aralar daha uzun olacaktır.

Eğer formülü besleyen veya destekleyici arkadaşlarınız yenidoğanlarının çok daha az yemek yediğini söylerse endişelenmeyin veya şaşırmayın. Anne sütü bebek formülünden daha kolay sindirilir, bu sayede hemşirelik bebeklerinin tümörleri daha hızlı boşalır ve daha çabuk susarlar.

Bebeğiniz Hangi İşaretleri Yaptığında Aç Olduğunu Hissedersiniz;

Doğru emzirme dengesine hakim olmanın iyi bir yolu, bebeğiniz aç gözüktüğünde hemşire yapmaktır. Gözyaşları için beklemeyin; O zamana kadar, küçük olanınız rahatsız edici şekilde aç olabilir, özellikle daha uzun süre ağlar. Minik olabilir ama onun tarafından bilinmesi gerekenleri yapar:

 • Göğüslerine karşı Nişan
 • O küçük bebeğin eline (ya da gömleğinize ya da kolunuza) öfkeli bir şekilde emme
 • Ağzını açmak
 • Köklendirme refleksi (bebeğin ağzını açar ve genellikle yanağını okşandıktan sonra besin kaynağını bulmak için ağzını açarak başını yana çevirir)
 • Dudağını veya dilini emiyor (dilini yapıştıracak gibi görünüyor)
 • Dudak sürtük sesler yapmak
 • Eğer ağlarsa, tipik olarak yükselen ve düşen kısa, düşük perdeli bir kuyu olacaktır.

Emzirme Pozisyonları

Hastaneniz muhtemelen size temel beşik tutmayı öğretecektir. Ama bazı deneme-yanılma ile, başka bir emzirme pozisyonu sizin ve bebeğiniz için daha iyi çalışabilir . İşte tüm temel emzirme pozisyonlarındaki küçülme:

 • Beşik Tutma: Bebeğinizi, bebeğinizin vücudunun geri kalan kısmını destekleyen elinizle, emzireceğiniz taraftaki kolun dirseğinizin kıvrılmasına dayanacak şekilde yerleştirin. Göğsünü karşı elinizle tutun ve nipelin bebeğin burnuna doğru bakmasını sağlayın.
 • Çapraz tutucu: Bebeğinizin başını, emzireceğiniz memenin karşısındaki elinizle tutun (örn. Sağ memeden emzirme, başınızı sol elinizle tutun. Serbest elinizi kullanarak, göğsünüzü beşik tuttuğunuz gibi tutunuz.
 • Futbol tutma: Bebeğinizin bacakları, emzirdiğiniz göğüsler ile aynı taraftaki kolunuzun altına sıkışır. Bebeğinizi o kolla onu kaldırmak için bir yastık üzerinde) tutun ve diğer elinizi kullanarak göğsünüzü alın.
 • Yan yatma pozisyonu: Gecenin ortasında emziriyorsanız iyi bir pozisyon. Kafanın altındaki bir yastıkla yanına yat. Bebeğim seninle yüzleşmeli, meme ucuna doğru uzanmalı. İhtiyacınız varsa, göğsünüze dalmak için uzanmadığınız taraftan elinizi kullanın. Bebeğinizin arkasına saklamak için küçük bir yastık koymak isteyebilirsiniz.
 • Uzanma tutuşu: Bazen “rahat emzirme” olarak da bilinir, bu pozisyonda rahatça bir sırt üstü uzanırsınız, yastığın üst sırtınızı, boynunuzu ve başınızı destekleyerek yatağa uzanırsınız. Bebeğinizi, göğsünüzün altına, bebeğinizin ağzıyla, göğsünüzün hemen altına yerleştirin. Bebeğin ağırlığı, yatan vücudunuz tarafından desteklenecektir. Bu hemşirelik pozisyonuyla ilgili fikir, yerçekiminden faydalanmak ve doğal olarak bebeğinizin meme ucunu aramasına izin vermektir, ancak göğsünüzü tutabilirsiniz ve sürtünmeyi teşvik etmek için nipeli bebeğe doğru yönlendirebilirsiniz. .
Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir