Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Bebek Arabası Alırken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

0 896

Bebeğiniz için doğru bir bebek arabası seçmek oldukça stresli olabilir. Çünkü birçok ebeveyn hem kendileri hem de bebekleri için önemli olan bu aracın hangi niteliklere sahip olması gerektiğini bilmemektedir. Şimdiden alacağınız arabanın tekerleklerinin büyük bir öneme sahip olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü bebeğinizle dışarı gezmeye çıktığınızda tekerlekler arabayı kolay bir şekilde yönlendirmenizde büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bebek arabası seçmek oldukça büyük bir karardır ve bilmeniz gereken şeyleri sizin için aşağıya sıraladık.

Bebek arabası seçerken neleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor:

Bebek arabası seçerken aileniz için en iyi olan arabayı satın almak isteyeceksinizdir ancak aşağıdaki maddeleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Fiyatı :

Özellikle yeni anne ve baba olan çiftler bebek arabalarının fiyatlarını duyduklarında şok olacaklardır. Bebek arabalarını fiyatı 8 bin TL’ye kadar çıkabilir ancak bununla birlikte istediğiniz niteliklere sahip olan ve daha ekonomik bebek arabaları da bulunmaktadır.

Ağırlık:

Bebek arabalarının ağırlığı 5-15 kilogram arasında değişebilmektedir. Daha ağır olan arabaların daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte daha güçlü tekerleri olan bu arabalar aynı zamanda yürüyüş esnasında ebeveynler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Kullanımı biraz daha sert olsa da itmesi ve yönlendirilmesi oldukça kolaydır. Hafif arabaları itmesi daha kolay ancak engebeli zeminlerde kullanılması zordur.

Katlama:

Bazı bebek arabaları tek bir hamle ile katlanabilmektedir ancak bazılarının katlanması ise oldukça zordur. Bu yüzden bebek arabası seçiminde kolay katlanabilen bir araba tercih etmeniz hayatınızı daha da kolay hale getirecektir.

Yenidoğan bebek arabası:Eğer altı aydan küçük bebeğinize uygun bir bebek arabası satın almak istiyorsanız tamamen geriye yaslanabilen bebek arabaları tercih etmelisiniz.

Çok amaçlı olabilir:
Anne ve babalar özellikle son zamanlarda kullanışlı bebek arabalarını tercih etmektedir. Özellikle oto koltuğu olarak da kullanılabilen bebek arabaları birçok çift tarafından tercih edilmektedir. Ancak birçok oto koltuğu bebek arabasına uyumlu olmayabilir bu yüzden bebek arabanızı satın alırken bu özelliğin olup olmadığını satıcıya sormalısınız.

Hafif bebek arabaları:Birçok çift çocukları ile birlikte oradan oraya bir yolculuk halinde iken bebek arabalarının hafif olmasına özen göstermektedir. Ağırlığı ortalama yedi kilogram kadar olan bu bebek arabaları aynı zamanda diğer modellere göre daha ucuzdur. Ancak bu modellerin bir kötü özelliği vardır; Normal bebek arabalarına göre daha hafif olan bu bebek arabaları daha esnektir ve bundan dolayı engebeli zeminlerde dayanıksız olabilir. Hafif bebek arabaları aynı zamanda şemsiye şeklinde katlanmaktadır. Oldukça kullanışlı olmasına rağmen katlandıklarında yeterince küçük olmayabilir.

Daha fazla bebeği olanlara ‘ikili bebek arabası’:
Eğer ikiz bebeğiniz varsa ikili bebek arabalarını tercih edebilirsiniz. Daha fazla pahalı olabilirler ancak bu araba modelleri hem sizin hem de bebeğiniz için daha kullanışlı olacaktır.

Bebek arabasının direği ‘tekerlekler’:Bebek arabasının tekerlekleri daha önceden de belirttiğimiz gibi arabanın en önemli parçasıdır. Tekerleklerinin sağlamlığı kadar aynı zamanda 360 derece kadar dönebilmesi de arabanın kolay bir şekilde hareket etmesini sağlayan özellikler arasında yer almaktadır. Bu yüzden ebeveynlerin en çok dikkatli olması gereken nokta bebek arabasının tekerleklerinin 360 derece dönebilmesidir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.