Bilindiği üzere anne sütü yeni doğan için en uygun besindir. Mucizevî bir besin maddesi olan anne sütü bebeklerin ilk 6 ay besin ihtiyacını hiç bir besin maddesine gerek bırakmadan tek başına sağlar.

Bebek ne zaman sütten kesilmelidir?

Bu mucizevî besin kaynağı bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. O yüzden uzun süre emzirmekte her zaman fayda vardır. Anne sütü bebeğin ruhsal, bedensel ve zekâ gelişiminde çok önemli bir besin maddesidir. Anne ile kurulan sevgi oluşmasında büyük rol oynar.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü içerdiği besin öğeleri bakımından oldukça zengindir. İçerdiği protein ve vitaminler bebeğin büyümesi için elzemdir. Anneden geçen antikorlar bebeği hastalıklara karşı korur. Beyin gelişimi için kazein denen bir protein içerir. Bebeğin bağırsakları için en uygun besin maddesidir. Emzirmek anne ile bebek arasında duygusal bağı güçlendirir ve bebeğin anneye güvenli bağlanmasını kolaylaştırır. Emzirdikçe süt salınımı artar ve süt çoğalır.

Sütten Kesmek İçin En Uygun Zaman Dilimi Hangisidir?

İlk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. 6 aydan sonra ek gıdalara geçerek anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Yapılan araştırmalara göre ilk 2 yıl anne sütü verilmesi çocuğun bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Çocuk 2 yaşına gelene kadar emzirilmesi gerekir. 2 yaşından sonra sütten kesilebilir, bu hem psikolojik gelişim için de en uygun yaştır. Anne adayı süt salınımının artması için sıkça emzirmelidir. Beslenmesine dikkat etmelidir. Anne sütü yoğun bir şekilde su içerdiği için bebeğe ilk 6 ay su vermeye gerek kalmaz. Süt salınımı psikolojik bir süreçtir. Anne adayının emzirme hakkında motivasyonu onun uzun süre emzirmesini sağlar. Sıkça emzirmek ve emzireceğim demek yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here