Bazı bebeklerde göz büyüklüğü şirin olarak tanımlansa da bu ciddi bir soruna sebep olabilir. Peki, bu ciddi sorunlar nedir?

Bebekte Göz Büyümesi Körlüğe Sebep Olabilir

Bebeklerin göz büyümesi öküzgözü hastalığı olarak tanımlanır yani tıp adıyla buftalmustur. Bu iri göz bebekte doğuştan göz tansiyonu olmasına sebep olabilir. Bebeğin gözünün kahverengiden maviye dönmesi ve göz çapının 12 milimetreden büyük olması da belirtileri arasındadır. Bebeğin ışığa baktığında gözü sulanır ve bir süre sonra göz bebeğinin renkli kısmı zaman içinde beyazlıyor ve çocuğun kör olmasına neden oluyor. Eğer hastalığa erken teşhis konulursa bebeğin iyileşme oranı yükseliyor. Her 10.000 çocuktan biri bu rahatsızlığa yakalanıyor. İçlerinde ameliyat sayesinde iyileşen çocuklar var. Ama bunun için de erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Bebeklerde göz muayenesi tahmin edildiği gibi oldukça zordur. Bu nedenle anne ve babanın bu konuda büyük sorumluluk altına girmesi ve böyle bir sorun karşısında göz doktoru ile çocuğuna doğru yardımı sağlayabilmesi gerekmektedir. Bu önlenebilir bir körlük olsa da geç kalınması durumunda çocuk kör olur ve bu kör oluştan sonra gözü geri döndürmek imkânsız hale gelir.

Göz Bebeğinin Büyümesinin Tedavisi

Çeşitli nedenlerden dolayı göz bebeğinde oluşan büyümenin tedavisi hastalığa göre değişmektedir. Bu durum sürekli hale gelirse önlem alınacak hale gelir. Göz muayenesi ve beyin MR’ı bu durumda büyük bir şekilde netlik kazandırır ve sorunu ortaya çıkartır. Göz bebeklerinde büyüme olması çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden tedavisi hastalık tespit edilir edilmez başlamalıdır. Her şey için geç kalmadan tedaviye başlanırsa hastanın kurtulma olasılığı artar ve tedavi daha iyi bir yol da ilerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here