Bebeklerde yüzde ve vücutta kızarmalar olması en fazla denk gelinen cilt problemleridir. Genellikle büyük bir sorun yaratmayan bu kızarıklıkların genel sebepleri nedir?

İsilik

İsilik bebeklerde özellikle sıcak havaların başlaması itibariyle meydana gelen ve bebeklerin su kaybetmesine ve vücutlarında kızarıklık olmasına neden olan bir hastalıktır. Tüm vücutta küçük kızarıklara sebep olan isilik bebeği sıkan kıyafetler sebebiyle de oluşur. Bebeği güneşten koruyan ve pamuklu bol kıyafetlerin tercih edilmesi bu dönemlerde oldukça önemlidir.

Kurdeşen

Kurdeşen genelde bebeğin yüzünde olan fakat tüm vücuduna yayılabilen ciltte kırmızı kabarcıklar gibi görünen alerjik bir hastalıktır. Bu hastalık kaşıntıya sebep olur ve yara yapabilir. Kurdeşenin olması ile baş dönmesi, nefes darlığı ve dudak şişmesi gibi etkilere yol açabilir. Kurdeşen tedavisi ilaçlar ile geçirilebilir.

Su Çiçeği

Herpes virüsünden kaynaklanan suçiçeği, her çocuğun geçireceği bir hastalıktır. Bebekte boyunda, yüzde, ensede, bacakta, genital bölgede veya her yerde kızarıklara neden olabilir. Ciltte kırmızı kırmızı döküntülere sebep olur ve kaşıntı yaratır. Bu sebeple doktor kontrolü altında olması önemlidir.

Egzama

Egzama bebeklerde sıklıkla gösterilen bir cilt hastalığıdır. Bebeğin yüzünde ve vücudunda kızarıklara sebep olur. Kızarıklar kabuk bağlar ve döküntülere neden olur. Egzama toz, polen ya da alerjik durumlar nedeniyle oluşabilir. Bebeklerde egzama tepkimesi için bebeği bu duruma getiren etki tespit edilir ve ondan uzak durması sağlanır bunun yanı sıra da kaşıntıyı giderecek kremler kullanılır.

Kızamık

Kızamık da suçiçeği gibi geçirilmesi normal bir cilt hastalığıdır. Kızamık geçirme süresi iki ile üç hafta arasında değişir. Kızamık bulaşıcı olduğu için bunu geçirmeyen çocuklardan uzak tutulması gerekir. Kızamık hastalığının tedavisi için doktora başvurmak en iyi çözümdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here