Bebeklerde Uykusuzluk ve Hafif Gürültü

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:22

 

Sadece uyumak için küçük bir tane var ama umutsuzca ön odayı hoover ihtiyacı var? Bir çamaşır döngüsü ASAP yapmak mı ihtiyacınız var? Öyleyse, düşündüğünüz kadar kötü olmayabilir, çünkü bazı bebekler bu sesleri gerçekten rahatlatıcı buluyor. Yaygın olarak ‘beyaz gürültü’ olarak bilinen bu sesin arka plandaki seslere sahip olması , yerleşmek için mücadele ediyorlarsa birkaç saatliğine sürüklenmelerine bile yardımcı olabilir.

Denizin sesi ya da sakinleştirici akustik müziği, rahatlamak istediğimizde yetişkinler için seslere gitme eğiliminde olma eğilimindedir, ancak bebeklere gelince, aslında, sakinleştirici bir ortam yaratmada daha etkili olan beyaz gürültü sesleridir. tür onlar karnında duyduğumuz sesler.

İşte hafif gürültü hakkında bilmeniz gereken her şey. 

Hafif gürültü nedir?

Teknik olarak, hafif gürültü, eşit miktarlarda insan işitme aralığında her frekansı içeren bir sestir. Hafif gürültü, TV veya radyo ‘statik’ benzeri seslere benzer, ancak çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, fan veya akan su gibi sürekli arka plan sesleri de aynı şekilde uykuya yardımcı olur.

Bebeklerde Uyku Sorunu
Hafif gürültü bebeğinizin nasıl uyumasına yardımcı olur?

Bebeğiniz ister kolay uyuyan isterse daha zorlu bir uyuyan olsun, hafif gürültü birkaç yönden ona yardımcı olabilir. İlk olarak, yumuşak, tutarlı ses, onu yatıştırmaya yatıştırır. Muhtemelen bebeğinizi sakinleştirmeye yardım etmek için ‘şiiii şiiiii’ diye fısıldayarak kullanılırsınız, bu da annenin kalp atışlarını taklit eden içgüdüsel bir sestir ve işe yarıyor. Bebeğiniz bu tarz bir ses duyduğunda, ona odaklanabilir, bu da rahatlamasına ve umarım uyumaya yardımcı olur.

Düşündüğünüzün aksine, dış dünya özellikle bebekler için oldukça sessiz olabilir. Anne karnında, güvenli ve güvenli bir ortamda geçirdikten sonra, genellikle ağlamaya ve kolikleşmeye neden olan alışılmadık manzaralar, sesler ve kokularla stresli ve aşırı yorgun olabilirler.

Bebeğiniz gebeliğin 15 haftasında rahmindeyken, bebeğiniz duymaya başlamıştı. Duyduğu sesler amniyon sıvısı tarafından boğuldu, ancak bebeğinizin rahatlama zamanı ve annesini rahatlatmak için rahim sesini taklit eden sesler kullanabilirsiniz, AKA beyazı.

Bebeklerde Uyku Problemleri

Hafif gürültü, onları sakinleştiren ve uykuya dalmalarına yardımcı olan tanıdık bir ses. Dr Karp, Huffington kategorimizdeki bir makalede, bebeklerin plasentanın içinden geçen kanın yüksek sesine alışkın olduğunu ve bunun bir elektrikli süpürgeden bile daha gürültülü olduğunu açıklıyor. 

‘Bu ses, sakinleştirici refleksi yakar ve bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olur. Şaşılacak bir şey yok ki, bebekler bir saç kurutma makinesi duyduklarında, araba sürerken veya gürültülü bir partiye gittiklerinde uykuya dalarlar, ‘diye açıklıyor.

Bir çalışma, hafif gürültünün, bebeklerin yüzde 80’inin beş dakika içinde uykuya dalmasına yardımcı olduğunu buldu. Bu yüzden denemeye değer daha büyük bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar ve yeni doğanlarla.

Bir dosttan öneriler:

 Bir vantilatörün gürültüsünü bozan ses, aynı zamanda, arka plandaki gürültü için de iyi bir bahistir ve bebeğinizin uykusuna yardımcı olur.

Hafif gürültüden en iyi şekilde yararlanmayla ilgili ipuçları 

Bebeklerde Rahat Uyku

1) Tahammül edebileceğiniz bir gürültü seçin

Yağmur ve doğa seslerinden statik ya da saç kurutma makinelerinin sesinden denemek için çok sayıda hafif gürültü seçeneği vardır, bu yüzden denemeler yapın ve neyin işe yaradığını görün. Ne tür seslerin rahatlatıcı bulduğunu bulmak için YouTube’da arama yapın ve bunları bebeğinizde deneyin. Neyin işe yaradığını keşfettikten sonra, bir uygulamaya veya bu tür bir sesle uyku oyuncağına yatırım yapın. Dinlemeyi sevdiğiniz bir gürültü olduğundan emin olmanız gerekir, ayrıca saatlerce işiteceksiniz de!

2) Gürültüyü bebeğiniz için doğru dengeleyin

Maksimum ses seviyesi bazı hafif gürültü makinelerinde inanılmaz derecede gürültülü olabilir, bu yüzden sağduyulu kulaklarınız için çok yüksek olmadığından emin olmak için sağduyunuzu kullanın. Hafif gürültünün ne kadar iyi çalıştığını ince ayar yapmak için ses düzeyini deneyin. Ses seviyesini bir sonraki odadaki duş sesinden daha yüksek sesle yükseltmeyin ve cihazı bebeğinizden uzakta tutun.

 

Bebeğiniz için Gürültü Düzensizliği

3) Sadece uyumaya hazır olduğunda açın

Bebeğinizi uykulu hale getirecek umuduyla hafif gürültüyü açmak cazip gelebilir ama bu işe yaramaz ve sadece etkinliğini azaltır. Rahatsız ve yorgun olma belirtileri gösterdikten sonra, hafif sesi açın. Uyandığı anda, hafif gürültüyü kapatın, böylece uyarılırken öğrenmesi gereken şeyleri öğreten normal gündelik sesleri maskelemez.

4) Pembe düşünün

Çalışmalar, hafif gürültüden daha dolgun, daha derin veya daha zengin olan “pembe gürültü” nin, düşük kaliteli olması nedeniyle bebeğinizin uykusunu iyileştirmek için daha iyi bir iş çıkardığını buldu . Pembe gürültü örnekleri arasında bir ağaç üzerinde bir kalp atışı, yağış ve hışırtı yaprakları sayılabilir. Pembe gürültü genellikle kulağa daha yumuşaktır ve daha yüksek bir zift ve biraz sert olan hafif gürültüye kıyasla daha rahat ve huzurlu bir atmosfer yaratır. Hepimiz gibi, bebekler bireyler, bebeğiniz için en iyi eşleşmeyi bulmak için zaman ayırın.

5) Evden uzakta rahat bir uyku seçebilirsiniz

Bebeğiniz yakında hafif gürültüyü uyku ile ilişkilendirmeye başlayacaktır, bu yüzden evinizden uzaktayken kullanabileceğiniz portatif bir ses seçin ve küçük bir bebek yatağında . Bu, alışılmadık bir yerdeyken yerleşmesine yardımcı olacak ve size daha iyi bir gece uykusu verecektir.

 

Bebek için hafif gürültülü uyku

6) Aynı gürültüyü koruyun

Bu gürültüyü vakit buldukça tanıdık bir ses olarak arka planın bir parçası olacak ve bebeğinizde kullanmaya çalışın sesin neredeyse hipnotik ritmini kabul edecektir. Bazı şeyler değişebilir, bu yüzden birkaç ay içinde başka bir şeye yanıt verebileceği için bebeğinize göz kulak olun.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir