Biberonları dezenfekte etmek için şu metotlardan birini kullanabilirsiniz:

Kaynatma

Bebeğinizin beslenmesinde kullandığınız malzemeleri geniş bir tencereye koyun.

Tencereyi suyla doldurun.

Suyun iyice kaynamasını bekleyin. Su tamamen kaynadıktan sonra tencereyi on dakika daha ateş üzerinde tutun, üç dakika kala biberon emziklerini de tencerenin içine atın.

Bu işlem esnasında kaynar suyun sizin ya da çocuklarınızın üstüne dökülmemesi için tedbir alın ve çok dikkat edin. Bunu engellemenin bir yolu, tencere soğuyana kadar malzemeleri içinden çıkartmamak ve bu işlemi, olabildiğince, çocukların ortalıkta olmadığı vakitlerde yapmaktır.

Hemen kullanmayacağınız malzemeleri temiz bir saklama kabına koyarak buzdolabında muhafaza edin.

Malzemeleri her yirmi dört saate bir kaynatın.

Kimyasallarla Dezenfekte Etme

Sterilant ismindeki kimyasal mikrop öldürücüler sıvı ya da tablet biçiminde satılır. Suyla karıştırılan bu kimyevi madde, bebeğinize hiçbir zarar vermeden tüm mikropları öldürecektir.

Kimyasal maddeleri kullanırken imalatçı şirketin talimatlarına uyun. Tablet ya da sıvının suyla ne şekilde karıştırılacağı, kullanma talimatlarında anlatılmıştır. Yirmi dört saatlik zamandan sonra kullandığınız çözeltiyi dökün. Bu işlem için kullandığınız kapları, sterilize ettiğiniz malzemeleri sabun ve sıcak suyla bolca yıkayın ve durulayın.

Sterelize işlemi uygulayacağınız araç gerecin plastik ya da camdan yapılmış olmasına dikkat edin. Metal malzemelerden olmamaları gerekir, zira sterilize işleminde kullanılan kimyevi maddeler metalin paslanmasına sebebiyet verir.

Geniş bir kapta, talimatlara uygun bir biçimde sterilize işleminde kullanılacak sıvıyı ya da tabletleri suyla karıştırın. Tabletlerin çözünmesinden sonra yıkamış olduğunuz tüm malzemeleri suyun içerisinde kalacak şekilde kaba yerleştirin. Talimatlarda anlatılan süreden önce çıkartmayın. Kullanmadığınız malzemeleri bu suda tutabilirsiniz, kullanacağınız vakit çıkarıp sıcak su ile yıkamayı ihmal etmeyin. Kimyevi maddeleri çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Buhar Sterilizatörleri

Elektrikle çalışan buharlı sterilizasyon cihazları, çok yüksek ısıda su buharı uygulayarak mikropların ölmesini sağlar. Biberon malzemelerini sterilizatörün içine koyun, kullanma talimatlarında söylendiği kadar su ilave edin ve cihazı çalıştırın. Cihaz işlemini tamamladığında otomatik olarak kendiliğinden kapanacaktır.

Mikrodalga Fırında Çalışan Buhar Sterilizatörleri

Bu tip sterilizatörleri kullanmak için bir mikrodalga fırınınızın olması gerekir. Mikrodalga fırında çalışan buhar sterilizatörü, mikrodalga fırınınızın ısısını kullanmak suretiyle suyu buhara çevirir ve biberon malzemelerini buharla sterilize eder. Bu sterilizatör yardımıyla mikrodalga sterilizasyonu için uygun olan bütün malzemeler sterilize edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here