Doğru zamanı bekliyordum, neredeyse Mimi 1 yaşında artık, demek ki içgüdülerim ve bebeğim beni doğru yönlendirmiş ki, uyku sorunu yaşamadığımızdan, neler yaptıklarımı artık yazabilirim. Hiç uyk yöntemi ve kitabı okumadım, internetten takip ederken çokça rastlıyorum tabiki, pek çok kişi cidden zorluk yaşıyor bu konuda.

Not: Bu yazı tamamen kişiseldir, yöntem ve bilgi içermez, bizim deneyimimiz ve neler yapıp yapmadığımızdır.

0-3 ay:

Mimi doğumundan itibaren takriben ilk 3 ay neredeyse bütün gün uyudu, bir yeni doğan günde 20 saat uyur, zira hamileyken bana denilen uyu bir daha uyuyamayacaksın gibi kötü düşünceler tutmadı ve hayatımızın uykusunu uyuduk. Mimi, emerken her bebek gibi uyuyakalırdı, bazen de kalmazdı, durum ne olursa olsun ben onu hep beşiğine koydum, başında beklemedik, beraber uyumadık, sallamadık, ninni söylemedik, emzik vermedik, zaten ağlamıyor ve uyuyordu. Gaz maz da yoktu o ilk dönemlerde. Ben, eşim ya da annem yatırırdı, gece son uyku öncesinde tek sefer mama alırdı.

Not: 3 saatlik döngüler halinde emiyordu, gece 5-6 saate dek uyanmıyordu ve ben de uyandırmıyordum.

Nereye koysan durur, arabada, ana kucağında, yerde, yatağında uyurdu. 3. ay civarında kendi odasında kendi yatağında uyumaya başladı, hiç bir sıkıntı olmadı, uzun ve kesintisiz uyumaya başladı aksine.

Aslında 7. haftada 900 km yol tepip Kapadokya’ya gitmiştik, orada havadan mıdır nedendir, sürekli uyuduğu gibi, gece uyanmamaya başlamıştı.

3-6 ay:

3. aydan sonra gündüz uykuları azalmaya, hareketlenmeye ve yüzüstü uyumaya başladı artık. Bu aylarda oyun halısında oynuyordu, gündüz oynarken uyuyakalıyordu, dışarıdaysak da bebek arabasında uyuyordu genellikle ve günde 2-3 adet gündüz uykusu yapıyordu. Gece, genelde 14 saat kadar uyurdu. Toplamda bu dönem 18 saat kadar uyurdu yani.

5. aya dek gece uykusuna takriben saat 19:30 gibi geçer ve sabah 07:30a dek uyanmazdı.

Sonradan bir şekilde, saatlerin geri alınması ile 17:00da gece uykusuna geçmeye ve buna bağlı olarak da muhakkak 24:00 ve 04:00 gibi mama almaya başladı. Bu dönemde ek gıdaya geçtik biz ve çok kolay bir adaptasyon dönemi geçirdik, hemen her şeye kolayca alıştı, yer, içer oldu, uykular engellenmedi.

6. ayda ortalama 17:00-18:00 civarında gece uykusuna geçti ve 03:00da bir beslenme alışkanlığı edindi, sürekli olmamakla beraber. Ama müdahale etme gereği görmedim.

Not: Bu aya dek hep kendi yatağında kendi kendine uyudu geceleri, gündüz tek uykuya geçmesi ile beraber gündüz saati de belli idi ve yatağında uyudu hep. Yatağa koyup çıkıyordum ve bazen mızıksa da kendi uyuyordu. Ben evde değilsem ya eşim ya da annem aynı yolu izliyordu. Uyku arkadaşı da edindik ama pek alakadar olmadı. Gündüz uyku teke inince süre uzadı ve 3-4 saati bulabiliyordu bu uyku günün tam ortasında bazen.

6. ay sonrası, şahane, artık gayet net saatleri var, uyku öncesi mızıkma hemen hemen hiç yaşanmıyor. Gıda alımı iyi, tam doyunca planlı bir şekilde, gece uyanması ortadan kalktı, bazen uyansa su veriyoruz veya nadiren mama içtiği oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here