Demir Eksikliği Neden Olur? Neden Demir Eksikliği Yaşarız

Bebekler 1 yaşına kadar çok çabuk gelişmekte. Bebeğiniz için dikkat edilecek birçok faktör var, annelerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden bir tanesi, her annenin bebeğine faydalı olarak bildiğini, ama aslında yanlış bildiğimizi unutuyoruz. Bebeğinize kesinlikle çay kaşığı ile bal vermemeye dikkat edin. Bebeğinizde bu durum kabızlık yaratacaktır. Doğru bildiklerimiz aslında yanlış şeylere yol açtığını annelerin bilmesi gerekir.  Anneler bebeğini en iyi şekilde beslemek ister fakat sağlıklı besinler her zaman doğal haliyle güzeldir.

Demir Eksikliği Belirtileri

vücut depolarının doygunluk derecesi. kemik iliğinin aktivite hızı belirler. Demirin emilme işlemi iki ile dört saat sürer. İki değerlikli ferröz formu, üç değerlikli ferrik formuna göre daha iyi emilir. C vitamini üç değerlikli demiri, iki değerlikli demire çevirerek emilimin daha iyi olmasını sağlar. Emilen demir transferine bağlanarak karaciğer, kemik iliği ve dalağa taşınır. Vücudumuzdaki demirin %25’i ferritine bağlanarak hemosiderin halinde depolanır.

Demir eksikliği yaş itibariyle gün geçtikçe hem sağlığınız bakımından hem de gün hal ve hareketlerinizdeki değişiklere yol açmaktadir.

Demir eksikliği olan bir insan da aşırı sinirlilik, bezginlik, birşeyleri kırıp dökme gibi durumlar meydana gelir.  Bu hastalık sizin göz ardı edemiyeceğiniz türdendir. Doktor tarafından teshiş konulur ve gerektirilen ilaçları kullanmanız da fayda vardir.

Bu bilgileri bilmenizde fayda vardir. Yorumlarınızı bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin hanımlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here