Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Doğum Sonrası Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 1.431

Doğum sonrası bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler, bebeğin sağlıklı bir fiziğe ve cilde sahip olması için önemlidir. Doğumdan sonraki süreç anne için hayatının en mutlu zaman dilimi olduğu kadar, biraz daha meşakkatli bir süreç olarak öne çıkar. Bu süreçte annenin dikkat edeceği şeyler, bebeğin yaşamı boyunca da önemli bir yere sahiptir.

Doğum Sonrası Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli Kilo Alıp Almadığı Takip Edilmelidir

Anne sütünün besleyici özellikleri bebeğin tüm yaşamı boyunca sağlıklı kalması için en temel etkenlerin başında gelir. Bebeğiniz büyüdükçe sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo alması kaçınılmaz olacaktır.

Bebeğin anne sütü ile beslenmesine rağmen gerektiği gibi kilo almaması, farklı sağlık sorunlarından kaynaklı olabileceği için böyle bir durumda mutlaka doktor kontrolüne gitmeniz önem taşır.

Anne Sütü İle Beslenmeye Özen Gösterin

Bebeğin organlarının, kemik yapısının ve tüm vücudunun sorunsuz bir şekilde gelişmesi için anne sütü ile beslenmesi ciddi önem taşır. Anne sütü içerisinde bebeğin ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminler mevcuttur.

Ayrıca bebeğin beyinsel gelişimi içinde anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Bu sebeplerle bebeğinizi mutlaka anne sütü ile beslemeye mümkün olduğunca dikkat etmeli, çalışıyorsanız bile süt sağma yöntemleri ile anne sütü ihtiyacı karşılanmalıdır.

Bebeği Tuzlamak Ölüm Riskini Artırabilir

Özellikle kırsal kesimde bebeğin terinin kokmaması için, tuz veya tuzlu su ile cildinin ovulduğu görülmektedir. Uzmanlar bu durumun oldukça riskli olduğunu ve bebeğin ölümü ile sonuçlanabilecek bir uygulama olduğu konusunda uyarmaktadır.

Bebeğin cildinin hassas olması ve tuzun cilt gözeneklerini tıkayarak oksijen alımını engellemesi, ölüm ile sonuçları nasıl ile bebekte kalıtsal rahatsızlıklara sebep olabilir.

Anne ve Bebek Temizliği Önemlidir

Bebeklerin ciltleri kadar vücut yapıları da hassastır. Doğum sonrası bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında, ellerinizin temiz olması ciddi önem taşır.

Sürekli farklı zeminler ile temas eden eller yıkanmadan bebek bakımı yapıldığında, bebeğin bakteri ve virüslere maruz kalması çok daha olası bir durumdur. Organları henüz gelişmeye başlayan bebeğin zararlı bakteri ve virüslere maruz kalması önemli hastalıklara neden olabileceği gibi, bu hastalıkların ölümcül sonuçlara neden olma ihtimali de fazladır. Aynı şekilde bebeğin doğal içerikli şampuan veya sabunlarla kişisel temizliğinin yapılması da önem taşır.

Ortam Isısına Dikkat Edilmelidir

Ortam ısısının sürekli değişken olması veya gereğinden fazla sıcak ve soğuk olması, bebeğin hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle ortam ısısı ideal şekilde sağlanarak, bebeğin sağlıklı gelişimine imkân verilmelidir.

Doktor Kontrolü İhmal Edilmemelidir

Doğumdan sonra bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için rutin doktor kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Bu sayede herhangi bir hastalık veya fiziksel sorun bulunması durumunda, erken teşhis ve tedavi daha kolay sağlanmaktadır.

Kıyafet Seçimi

Bebeğiniz için mutlaka pamuk içerikli kıyafetler tercih etmeye özen gösterin. Bebeğin rahat olabilmesi için cildinin de hassasiyetle korunması gerekir. Bu sayede bebeğin uyuması ve daha huzurlu olması sağlanacağı için, anne olarak sizin de daha rahat bir süreç geçirmeniz mümkün olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.