Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Doğum Sonrası Kilo Vermek Neden Zordur?

0 1.225

Birçok kadın için hamilelik sonrası eski formuna dönmek büyük bir çaba gerektirir. Aynı zamanda yeni doğan bebeğin bakımıyla ilgilenmek ve yeni rutine alışmak da anne için oldukça stresli olabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki doğum yaptıktan sonra annenin eski kilosuna dönmesi oldukça önemlidir. Bu yazımızda doğum sonrası kiloların verilmesi için birkaç taktik hazırladık:

Gerçekçi olmak önemli

Birçok kadın dergisinde yazılanlara ve ünlülerin hikayelerine rağmen doğum sonrasında kilo vermek oldukça uzun sürebilir. Doğum sırasında çok kilo almış olabilirsiniz ancak şunu unutmayın ki 1 ya da 2 yıl içerisinde 4.5 kilogram vermeniz en sağlıklısı olacaktır. Ancak tabii ki egzersiz ve sağlıklı bir diyet yaparsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Şok diyetleri uygulamayın

Günümüzde kadınlar kısa bir süre içerisinde kilolarından kurtulmak için şok diyetler uygulamaktadır ancak şunu unutmayın şok diyetler düşük kalorili diyetlerdir. Doğum yapan kadınların vücudunun iyileşmesi ve yenilenmesi için iyi besinlere ihtiyacı vardır. Ayrıca eğer emziriyorsanız normalden daha fazla kalori almanız önerilmektedir. Düşük kalorili diyetler iyi besin içermez bu yüzden sizi ve bebeğinizi yorar.

Kalorilerinizi sayın

Gün içerisinde aldığınız kalorileri not etmeniz size yardımcı olabilir. Böylelikle gün içerisinde hangi besinleri ne sıklıkla ve ne miktarda tükettiğinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda bu liste sayesinde ihtiyacınız olan besinlerin miktarına da karar verebilirsiniz. Bunu bir yemek günlüğü yaparak ya da gün içerisinde ne yediğinizi hatırlatacak yemeklerinizin fotoğraflarını çekerek de yapabilirsiniz.

Yüksek lifli besinler tüketin

Lif açısından yüksek besinler tüketmenin kilo vermede oldukça yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Çözünebilen lif aynı zamanda açlık hormonlarınızın seviyesini düşürür ve tok tutmanızı hissettirir.

Sağlıklı proteinler tüketin

Diyetinizde proteine yer vermeyi ihmal etmeyin çünkü protein metabolizmanızı hızlandırarak iştahınızı azaltır ve kalori alımınızı azaltır. Ayrıca araştırmalar da proteinli besinlerin daha büyük bir termik etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu da vücudunuzun besin sindirimini gerçekleştirebilmesi için diğer besinlere nazaran daha çok enerji harcadığını ortaya çıkarmıştır. Sağlıklı proteinli besinler arasında ise yağsız et, yumurta, balık, fındık, baklagiller ve süt yer almaktadır.

Şeker ve işlenmiş karbonhidrattan uzak durun

Şeker ve rafine edilen karbonhidratların kalorisi oldukça yüksektir ve bu yüzden besin değerleri de düşüktür. Ayrıca yapılan araştırmalara göre şeker kullanmak ve işlenmiş karbonhidratlar tüketmek kilo almanıza, diyabete, kalp rahatsızlığına ve kansere neden olmaktadır. Şekerli gıdalar arasında meyve suyu, kekler, bisküviler, pasta, hamur işleri gibi fırınlanmış gıdalar da yer almaktadır. Özellikle alışveriş yaparken satın alacağınız gıdaların etiketlerini okumaya özen gösterin. Eğer listede şeker yer alıyorsa o gıdadan uzak durmanız sizin için iyi olacaktır. Sebze, meyve, et, balık, yumurta, fındık ve yoğurt gibi gıdalar tüketmeye çalışın.

Sezeryan Sonrası Beslenme

Alkol almayın

Araştırmalara göre bir bardak kırmızı şarap gibi az miktarda alkol bile tükettiğinizde oldukça fazla kalori alıyorsunuz. Bu yüzden kilo vermek için alkolden uzak durmanız çok önemlidir. Ayrıca alkol aynı zamanda organların etrafında ve bel çevresinde yağ depolar. Ve eğer bebeğinizi emziriyorsanız alkol sütünüze karışabilir bebeğinize zarar verebilir.

Egzersiz yapın

Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi kardiyolar daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca saymakla bitmeyen faydası bulunan kardiyonun kalp, diyabet ve kanseri önleme gibi faydaları yer almaktadır. Tek egzersiz yapmak belki kilo vermenize yardımcı olmayabilir ancak doğru ve sağlıklı bir diyetle birlikte faydasını göreceksinizdir.

Su için ve uyuyun

Eğer doğum kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bol su içmeye özen göstermelisiniz. Günde en az 1,5 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Çok su içmek aynı zamanda iştahınızı da kapatacaktır. Su içmek kadar uyku da kilonuzu etkileyen bir diğer faktördür. Bebeğinizden dolayı uyumak bir sorun olabilir ve bu da kilo vermenizi zorlaştıran bir durumdur. Ancak etrafınızdaki kişilerden yardım alarak uyku ihtiyacınızı giderebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.