Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Emzirirken Göğüste Çatlak ve Yara Oluşumu

0 824

Emzirmeye başlayan annelerde sık görülen emzirirken göğüste çatlak ve yara olması normal bir durumdur.

Göğüs ağrıları ise genellikle bebeği yanlış emzirme ve tutmadan kaynaklanır. Bebekler doğru emzirilirse emzirirken göğüste çatlak, yara, dokunma hassasiyeti veya kanama olmayacaktır.

Engorgement (emzirme devresinde memelerin, aşırı süt toplanması sebebiyle şişmesi, memelerin dolgunluğu) da meme ağrısına neden olabilmektedir. Düzenli emzirme süt fazlalığını ve ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Göğüste çatlak ve yaraların nedenleri

Yüzeysel zedelenme

Emzirmenin ilk birkaç gününde veya haftalarından sonra bebek emzirirken emzirirken göğüste çatlak ve ağrı hissedilebilir. Bu duruma yüzeysel zedelenme denilir. Bebek göğüs ucunu emer ve öncelikle ağrıya neden olur sonra meme başı hasar görür.

Meme pompası sarsıntısı

Göğüs pompasının yanlış kullanımı zararlı olabilir. Göğüs pompasıyla birlikte gelen aparatların meme uçları için çok küçük olabileceği durumlar yaşanabilir.

Enfeksiyon

Bebekte herhangi bir maya enfeksiyonu varsa, bunu anneye aktarabilir ve meme ağrısına veya hasar görmesine neden olabilir.

Emziren annelerde pamukçuk belirtileri, yeme sırasında veya sonrasında göğüste kaşıntı, kızarıklık, ağrılı memeler ve sancıları içermektedir. Birkaç günlük tedaviden sonra belirtiler düzelmeye başlamazsa, benzer belirtilere sahip olunduğunda sağlık uzmanına başvurulmalıdır.

Kısa dil bağı

Başka bir ihtimal, bebeklerin dili ile ilgili olabilir. Bu, dili ağzının zeminine bağlayan cildin kısa olması veya dilinin önüne kadar uzanması anlamına gelmektedir.

Bu, Göğüste çatlak ve ağrı da dâhil olmak üzere emzirme sorunlarına neden olabilir, hafif bir işlemle kolayca düzeltilebilir.

Süt kabarcığı

Bir süt kabarcığı, ince bir tabaka süt kanalının açılması üzerine büyüdüğünde, sütün sıkışmasına ve kanalın tıkamasına neden olmaktadır.

Göğüs ucu kabarcığı

Göğüste çatlak ve yaralarda kabarcık, emzirme sırasında yoğun meme başı ağrısına neden olan açık, sarı veya kanlı bir kabarcıktır. Genellikle göğüs ucundaki sürtünmeden dolayı oluşur.

Göğüs Ucu Yaralarının Tedavisi

Bebekleri emzirmeden önce veya sonra göğüs temizlenmeli ya da günlük banyo veya duş sırasında göğüsler temiz su ile durulanmalıdır.

Sabun, arındırıcı maddeler gibi meme başlarına zarar verebilecek her türlü maddeden uzak durulmalıdır. Gebelik sırasında meme çevresindeki montgomery bezleri, cildi yağlandıran ve bakterilerin büyümesini engelleyen doğal yağ salgılardır. Göğüste çatlak ve ağrıların her zaman nedenleri vardır.

Göğüs Ucu Yaraları tedavi yöntemleri

Anne sütü

Emzirme nedeniyle göğüste çatlak ve yaralar için meme başlarına anne sütü sürülebilir.  Anne sütü, anti bakteriyel özelliği ve göğüs ucu yaraları tedavisinde yardımcı olan iyileştirici özelliğe sahiptir.

Sıcak kompres

Göğüste çatlak ve yara oluşumlarını yatıştırmak için etkilenen bölgeye sıcak kompres (cildi yakmayacak sıcaklıkta olmalı)yapılabilir. Böylece ağrı hafifleyebilir ve iyileşme süreci hızlanır.

Yağ

Zeytinyağı, hindistancevizi veya tatlı badem yağı gibi yağlar ile masaj yaparak göğüs uçları tedavi edilebilir. Bu yağların nemlendirme özelliği, etkilenen bölgenin nemli kalmasına ve kurumamasına yardımcı olur. Göğüste çatlak gibi problemleri azaltarak daha da kötüleşmesini engeller.

Aloevera

Bu bitki meme başı ağrısında etkilidir.

Bal

Meme ağrısından kurtulmakiçin kullanılmaktadır.

Buz

Göğüs ağrısı ve buna bağlı belirtilerin tedavisi için kullanılır.

Limon

Limonlar, bütün vücudun bağışıklığını artıracak ve iyileşme sürecine yardımcı olacak C vitamini kaynağıdır.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antiseptik ve mantar önleyicidir ve emzirirken göğüste çatlak ve yaralara doğal ilaç olarak kullanılır. Çay ağacı yağı uygulaması enfeksiyon riskini en aza indirir, hızlı iyileşme sağlar.

Lavanta

Göğüste çatlakve yara bağlantılı rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olabilir.

E vitamini

Kapsül e vitamininin göğüs uçlarına sürülerek uygulanması da birçok çatlak ve yarayı iyileştirici


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.