Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Eski Mısır’da Uygulanan İlginç Hamilelik Testi, Cinsiyet Belirleme ve Doğum Kontrolü Yöntemleri

0 1.072

Antik Mısır hakkında ilginç bilgiler duymaya devam ediyoruz! 1800’lü yılların sonlarına doğru bir bilim insanı eski Mısır’da uygulanan ilginç hamilelik, cinsiyet belirleme ve doğum kontrolü yöntemlerini açığa çıkararak oldukça ilginç bilgiler sundu. Sir Flinder Petrie isimli bilim insanın keşfettiği bu sırlar böylelikle dönemin ilginç tıp anlayışı ile ilgili bilgileri ve uygulamaları ortaya çıkarmış oldu.,

1. Kadın rahmine gümüş ya da altın konulurdu!Bu bilgi oldukça şaşırtıcı ve ilginç gelecek çünkü Antik Mısır zamanlarında doğum kontrolü için uygulanan oldukça farklı bir yöntem duyuyorsunuz! Eski Mısır’da anne rahminin içine gümüş ya da altın gibi paslanmayan metalleri koyarak hamile kalmalarını önlüyormuş! Sonrasında bu yöntemi Arap Kervancılar da öğrenmiş ve dişi gebelerin bir hayli uzun süren çöl yolculukları sırasında hamile kalmalarını rahimlerine temiz çakıl taşı koyarak önlemiş.

2. Soğan ve sarımsakla kısırlık anlaşılırdı.Antik Mısır’da uygulanan kısırlık yönteminde bir kadının kısır olup olmadığını soğan ya da sarımsak yardımı ile anlıyorlardı. Akşam uyumadan önce kadının rahim ağzına sarımsak ya da soğan koyarlardı ve eğer kadın sabah uyandığında genzinde soğan ya da sarımsak kokusunu alırsa bu onun kısır olmadığını gösterir. Ancak bu kokuyu almazsa kadının gebe olmasını etkileyen tüplerinin kapalı olduğunu ve kısır olduğunu öğrenirlerdi.

3. Buğday ve arpa torbasıyla hamilelik testi yapılırdı!Eğer bir kadının hamile olup olmadığına dair şüpheleri varsa bu kadın için oldukça ilginç bir yöntem uygulanırdı. Eski Mısır’da gebe olduğu şüphelenilen kadının her sabah biri arpa diğeri ise buğday dolu olan bir torbaya idrarını yapardı ancak aynı uygulamayı gebelik şüphesi duyulmayan bir kadın daha yapardı. Eğer gebe olduğu şüphe duyulan kadının idrar yaptığı torbalar diğer kadınınkisinden daha önce çimlenirse bu onun hamile olduğunu göstermiş olurdu.

4. Önce arpalar filizlenirse bebeğin cinsiyeti kız eğer buğday filizlenirse cinsiyeti erkek olurdu.

Hamilelik şüphesi duyulan kadının idrarını yaptığı torbalarda filizlenen önce arpa taneleri ile dolu olan torba ise bebeğinin cinsiyeti kız eğer buğday taneleri filizlenirse bebeğin cinsiyeti erkek olurmuş.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.