Gebelik Diyeti

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:09

Şimdi gebe kalmaya çalıştığınız için, yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirme zamanı. İşte nasıl başlayacağınız hakkında bilgilendirmeyi aşşağıda yazımda belirteceğim.

Bebek yapımı için mi hazırlanıyorsun? Diyetinizi geliştirmek ve (ve bebeğinizin) sağlığını korumak için yapabileceğiniz beş şey vardır.

 

1. Gebelikte Folik asit (folat) alma: 

Çalışmalar, daha önce bu hayati vitaminlerden yeterince yararlanmaya başladığınızı gösteriyor  ideal olarak,  bebeğinizin nöral tüp defektleri (spina bifida gibi) geliştirmesi olasılığı azalır. Folik nerede bulabilirsin? Pek çok yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar doğal olarak bunlarla dolu – artı, en rafine edilmiş tahıl ürünlerine (yasalara göre) eklendi. Ekstra sigorta ister misin? Doğum öncesi bir ek almak onu satın almak için kolay bir yoldur -ve folik asit söz konusu olduğunda, çok dikkatli olamazsınız (sonuçta, üç salatalık bir günlük alışkanlık layık bir hedeftir  ama siz olmayabilirsiniz her zaman ulaşmayı başarır). Uzun süreliğine bu yana olduğunuzdan ve hatta yeme alışkanlıklarınızı elden geçirdikten sonra, günlük ek günden güne folik asit uygulamanızın en gerçekçi yolu bir takviye olabilir (özellikle bu mide bulantısı olduğu günler bulduktan sonra) ). Doğum öncesi seçin. Doldurduğunuzdan emin olmak için 400 ila 600 mcg (mikrogram) folik asit ilave edin.

2. Abur cuburdan uzak dur: 

Rafine şekerleri ve beyaz ununu (her zamanki şüphelileriniz şeklinde) – kurabiyeler, çörekler, kek, şeker ve otomattan, kahve arabasından, market raflarından, pasta dükkanı ekranından alabileceğiniz hemen hemen her şeyi azaltın. Doymuş yağları dilimleyin (kızartmalar için bir yan salata, ekstra çıtır çıtır ızgara tavuk yiyebilirsiniz ve  daha az bebeğiniz için daha iyi, artı bu tür yağların yüksek alımı ciddi hamilelik mide bulantısı ve kusma riskini artırıyor..

 

3. Doğru şeyleri tadın: 

Vücudunuzun (ve bebeğinizin vücudunun) ihtiyaç duyduğu tüm iyi şeyleri artırın: yeşil yapraklı sebzeler (lezzetli salatalar), nefis sarılar (kayısı, havuç, papaya, mango), doyurucu kepekli tahıllar (tam buğday ekmeği, kahverengi) pirinç, yulaf ezmesi) ve az yağlı süt ürünleri. (Süt mü? Yoğurt? Peynir? Yapmalısın!)

4. Sıkça yemek yemeyi bırakın: 

Kahvaltıyı kırmaktan ziyade trene binmekle daha çok ilgileniyor musunuz? Yemek yerine öğle yemeği ile çalışmak? İki kişilik yemek yediğinizde (yakında olacaksınız) ve bebeği de atlar. Şimdi üç karelik alışkanlığa girin, böylece bebek gemide, o gün boyunca sürekli bir besin kaynağı alacak.

5. Beslenme alışkanlıklarınıza net bir bakış atın:

 Herhangi biri iyi yemek yeme yolunda mı durabilir? Anoreksiya nervoza veya bulimia gibi gebelik öncesi tedavi gerektiren bir yeme bozukluğunuz olabilir mi? Makrobiyotik, vegan veya diyabetik gibi iki kez yedikten sonra adapte edilmesi gerekebilecek kısıtlı bir diyette (kendi kendine empoze veya kronik bir rahatsızlıktan dolayı) mısınız? Şimdi bu faktörlerden herhangi birini uygulayıcınızla görüşme zamanı ve yeme alışkanlıklarınızın yeniden şekillenmesi gerekiyorsa bir diyetisyen yardımına başvurma zamanı. Destek grupları (özellikle bir yeme bozukluğu durumunda), beslenme durumunuzun olması gereken yere geri dönmenize yardımcı olabilir.

En önemlisi de kafein alımını azaltarak hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anasayfa Yukarı Çık
Scroll Up DMCA.com Protection Status