Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelikte Egzersiz Yapmak

0 837

Gebeliği daha çok hamilelerin rahat edip dinlenmesi gereken bir zaman olarak biliriz. Bunun en büyük sebeplerinden biri gebelikte halsizlik olmaları ve uykuya meyilli olmalarıdır. Eğer riskli bir gebeliğiniz yoksa bilindiğinin aksine gebelikte egzersiz yapmak size ve bebeğinize bilinenin aksine yararlı olacaktır.

Egzersiz yapmak genelde riskli olmayan hamileler için uygundur. Yinede her gebelik farklı olabileceğinden doktorunuza danışarak bir egzersiz programı seçmeniz de fayda vardır. Eğer kanamalı gebelik, erken doğum tehdidi, daha önce erken doğum yapmışsanız, ikiz gebelik veya çoğul gebelik mevcutsa, rahim ağzı bölgesinde sorun yaşıyorsanız, yüksek tansiyon veya düzenli tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığınız varsa gebeyken egzersiz yapmak sizin için tehlikelidir.

Gebelik Egzersizinin Faydaları :

Hamilelik süresince anne adaylarının yapması gereken şeylerden biri de egzersizdir. Eğer riskli bir hamileliğiniz yoksa mutlaka düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız ve bu yürüyüşünüze hafif egzersizleri de eklemelisiniz.

Özellikle hamilelikte bayanların en büyük sorunlarından biri olan sırt ve bel ağrılarından yapacağınız egzersizlerle kurtulabilirsiniz. Kilo kontrolü ve doğuma hazırlık içinde gerekli olan gebelik egzersizi mutlaka yapılmalıdır.

 • Daha rahat uyumanızı sağlar.
 • Uykunuzu düzenler.
 • Stresinizi azaltır.
 • Motivasyon ve yaşam enerjinizi arttırır.
 • Fazala kilo almanızı önler.
 • Kaslarınızın güçlenmesine faydalı olur.
 • Doğumun kolay geçmesini sağlar.
 • Bel ağrısı ve krampı önler.
 • Doğum sonrası depresyon riskini minimuma indirir.
 • Gebelik diyeti ve şekeri riskini azaltır.
 • Doğum sonrası daha çabuk toparlanmanızı ve kilo vermenizi sağlar.

Hamileyken Ne kadar Egzersiz Yapmalıyım ?

Hamileyken egzersiz yapmanın faydalarından bahsettik. Günde yapacağınız 30 dakikalık hafif egzersiz size yeterli olacaktır.

Her gün düzenli olarak egzersiz yapamayabilirsiniz ama haftada 3 defa egzersiz yapmanızda fayda vardır.

Egzersizi evde yapılan veya salonlarda yapılan bir şey olarak algılamamak gerekir. Günde yapacağınız yürüyüş de hamileyken egzersiz sayılır.

Hamileyken Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Egzersiz yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız. Egzersize yavaş hareketlerle başlayın ve bitirirken de yavaş tempoda egzersizinizi bitirin. Hamileyken egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer durumda yeteri kadar sıvı tüketiyor olmanızdır.

Eğer egzersiz yaparken nefes alamıyor ve konuşamaz hale geliyorsanız bu sizin için sakıncalı olabilir uzmana veya doktorunuza danışmalısınız.

Aşağıdaki durumlar görüldüğünde egzersizi bırakmalısınız ve doktorunuza danışmalısınız:

 1. Baş dönmesi
 2. Nefes alıp vermede zorluk
 3. Göğüste ağrı
 4. Baş ağrıları
 5. Vajinada kasılma veya kanama durumu

En Faydalı Hamile Egzersizi Hangisidir?

Gebelikte egzersiz yapmak her gebe için faydalı olmayabilir. En iyisi bir egzersize başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız olacaktır. Eğer gebelik öncesinde de hiç sporla alakanız yoksa egzersize yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz. Yürüyüş herkese uyumdur, ayrıca ekstra bir ekipman gerektirmez, her gün her an yapılabilir.

 

Hamilelik Egzersizleri Video İzleyebilirisiniz


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.