Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelikte En Merak Edilen 7 Soru

0 1.137

Hamilelik hiç şüphesiz  ebeveynleri en çok heyecanlandıran ve sevindiren haberlerin başında gelir. Ebeveynler çocuk sahibi olacağı haberini ilk aldığı andan itibaren kafalarında birçok soru oluşur.

Bu sorular kimi zaman onları endişelendirir kimi zaman meraklandırır.

Ancak şu unutulmamalıdır ki her hamilelik süreci kendine özeldir ve yaşanan gelişimlerin sırası ve yapısı kişiden kişiye göre değişir. Bunun için ebeveynler kafalarına takılan herhangi bir soru veya merak ettikleri bir konu için yalnızca doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Bu şekilde daha sağlıklı ve doğru bilgiler elde edilir.

Gebelikte en merak edilen 7 soruyu sizler için hazırladık.

  1. Gebelik kesesi hamileliğin kaçıncı haftası görülür?

Hamile kalındıktan sonra ebeveynler için merak konusu olan bir konu ultrasonda bebeklerini ne zaman görecekleridir. İlk olarak bebeğin görünmesi daha sonra kalp atışlarının duyulması ve en son da bebeğin hareketlerinin hissedilmesi şeklinde bir gelişim seyri izlenir. Bebeğin ultrasonda görülmesi aşaması hamileliğin 5 ve 6. haftalarına denk gelir.Bu aşamada gebelik kesesi yalnızca 2-4 mm’den oluşmaktadır. 4 ve 6. haftalar civarında vajinadan ultrason ile görülüp daha sonraki haftalar karından görülebilmektedir.

  • Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Bebeğin kalp atışlarını duymak anne adaylarının sabırsızlıkla beklediği bir olaydır. Ancak bu konuda çok aceleci davranıp stres yaşamak doğru olmayacaktır. Çünkü her bebek gelişim itibariyle birbirinden farklıdır ve bu zaman bebekten bebeğe değişmektedir. Genel olarak gebelik kesesi oluştuktan 1-2 hafta sonra bebeğin kalp atışları duyulabilmektedir. Gebeliğin 5-7. haftalar civarında kalp atışlarını duymak mümkündür.

  • Ultrason muayeneleri bebeğe zarar veriyor mu?

Ultrason muayenesi hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ile ilgili en ayrıntılı bilgiler verdiği için olmazsa olmaz bir yöntemdir. İçerisinde radyasyon barındırmadığı için bebeğe ve anneye zarar vermez.

  • Hamileliğin ultrason ile takibi neden önemli?

Ultrason cihazı ile hamilelik için risk oluşturan etmenler, sağlık problemleri erken dönemde teşhis edilebilmektedir.

  • Gebelikte ultrason ne sıklıkla uygulanmalıdır?

Gebeliğin ilk ayında, 11-14. haftasında, 18-20. haftasında(ayrıntılı), 32. haftasında, 38. haftasında uygulanmalıdır. Hamileliğin durumuna göre sıklıklar değişebilmektedir.

  • Gebelik takibinde ultrason ağrılı bir işlem midir?

Kişinin idrar kesesinin doluluğuna göre bir miktar acı çekme durumu yaşanabilir. Ancak herhangi bir problem yoksa ağrılı bir işlem değildir.

  • Ultrason muayenesi ne kadar sürüyor?

Genel olarak 10-30 dakika civarında tamamlanabilen bir işlemdir. Bu zaman içinde bebeğe ait gelişimler izlenebilmektedir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.