Gaz çıkarma gereksinimi gebelikte artan bir durumdur. Üstelik gebe kadınlar için gaz sorunu yaşam kalitesini düşüren bir kâbus olabilmektedir. Aslında dikkat edilecek birkaç nokta ile gebelik dönemi boyunca gaz sorununu en aza indirgemek mümkündür. İşte anne adaylarının sorduğu gebelikte gaz sancısı nasıl geçer? Sorusunun yanıtı.

Baklagil ve Sebze Tüketimine Dikkat

Baklagillerin elbette hem anneye, hem de bebeğe faydası büyük. Ancak özellikle mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagillerin gaz sorununu arttırdığı unutulmamalıdır. Aynı şekilde lahana, brokoli, kereviz, turp, soğan ve salatalık gibi sebzeler de gaz sorununun çok daha fazla artmasına neden olan besinlerdir. Bu besinlerin az miktarlarda tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Meyve Seçiminizi Değiştirin

Gaz sorununa neden olan diğer besinler de meyvelerden oluşmaktadır. Portakal, muz, şeftali, kayısı ve erik gibi meyveler aslında göründükleri kadar gaz sorununda masum olmamaktadırlar. Bu meyveler diğer meyvelere göre daha az tüketilmelidir.

Günde En Az 8 Bardak Su

Gebelik dönemi boyunca gaz şikâyetinden yakınmak istemiyorsanız en önemli noktalardan biri de sıvı tüketimi olacaktır. Özellikle de su gaz şikâyetinizin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olur. Günde en az 8 bardak su tüketerek hem daha sağlıklı bir gebelik geçirmenizi, hem de bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Egzersiz Yapın ve Rahat Kıyafetler Giyin

Gebelik döneminde yapılan egzersizlerin daha sağlıklı bir doğum sağladığını pek çok kişi bilmez. Hafif yürüyüşleri hamile platesleri ve evde yapılabilecek açma germe hareketleri sayesinde gaz sorununuzu da azaltabilirsiniz. Ayrıca düz bir yere uzanarak ayakları havaya dikmek de gaz sancısını azaltan egzersizlerdendir. Bunun yanında sindirim sistemine baskı yapan dar kıyafetler çok daha fazla gaz sorunu ortaya çıkarır. Daha salaş ve bol kıyafetler giyerek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here