Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Gebelikte Halsizlik Neden Olur Nasıl Geçer?

0 1.017

Hamile kaldığınızdan beri kendinizi yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz ? Günün sonu nasıl gelecek diye kara kara düşünüyor musunuz? Sabahları yatağınızdan zor kalkıp zor mu adım atıyorsunuz?  Akşamları eve gelip yatağa kendinizi zor mu atıyorsunuz? Bu bitkin halinize çok şaşırma malısınız. Gebelikte halsizlik nasıl geçer kaçınılmaz bir durumdur. Bununla başa çıkabilmeli ve hayatınızı artık hamile gibi yaşamaya başlamalısınız.

Gebelikte Halsizliği Geçirmenin Yöntemleri Nelerdir ?

Dışarıdan çok fazla belli olmasa da içinizde baya efor harcıyorsunuz. Bu sarfettiğiniz eforun farkında olmayabilirsiniz ve halsizlikten yakınabilirsiniz.

Peki vücudunuzda gebeliğin başlarında neler oluyor farkında mısınız ? İlk olarak bebeğinizin hayat destek sistemi olan plasenta hazırlanmaktadır. Ayrıca bu zamanda vücudunuzdaki hormon seviyeleri baya yükseldi. Artık daha fazla kalbiniz atıyor, vücudunuz daha fazla kan üretiyor, kan şekeriniz düşmekte ve metabolizmanız daha fazla enerji yakıyor.

Gebeliğiniz de yatağınızda uzanırken bile çok fazla enerji harcıyorsunuz. Bu süreç sizi normal olarak bitkin ve halsiz düşürmektedir. Birde buna vücudunuzda olan değişimleri katarsak yorgun düşmeniz çok normal bir durum haline gelmektedir.

Hamileliğin 4. ayına kadar yani plasenta tam oluşana kadar halsizlik sizi bırakmayacaktır. 4. aydan sonra gebeliğin yarattığı hormonal ve duygusal değişimine uyum sağlamanız la birlikte kendinizi biraz daha canlı ve iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Gebelikte Halsizlikten Kurtulmanın Yolları

4. ayın sonuna kadar, gebelikte halsizlik nasıl geçer durumunun size verdiği bir uyarı diyebiliriz. Bu önemli aylarda vücudunuzun uyarılarını dinleyip gerektiği kadar istirahat etmelisiniz.

İlk kez anne olacaksanız bu ayların kıymetini bilin ve kendinizi biraz şımartın. Anne adayının dinlenmesi bu zamanlarda her şeyden daha fazla önemlidir. Ev işleri, yemek ve temizlik bu zamanlarda ikinci planda olmalıdır. Evden çıkıp koşturarak yorulmak ev ihtiyaçlarınızı internetten veya telefonla sipariş edebilirsiniz. Ağır işlerinizi bu zor zamanlarınızda eşinize paylaşabilirsiniz. Temizlik, çamaşır, market alışverişi gibi ağır işlerden sakınmalısınız. Alışverişe giden komşunuzdan günlük mutfak ihtiyaçlarınızı isteyebilirsiniz. Bu ufak yardımlar sizin boş yere enerji tüketmeyerek kendinize enerji ve zaman ayırmanıza yardımcı olacaktır. Belki akşam üstü topladığınız enerji ile temiz havada bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Uyku vaktini beklemeden ayaklarınızı koltukta yüksek bir yere uzatarak dinlenebilirsiniz. İkindi vakti uyumak size ve bebeğinize iyi gelecektir. Çoğu anne adayı akşamüstü uyuyunca akşam uyuyamıyorum diye kendini uyumamak için zorlamaktadır. Bu kısa kestirmeler size çok iyi gelecektir.

Eğer çalışıyorsanız öğlen molalarında ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak dinlenmeyi denemelisiniz.

Eğer başka çocuklarınız da varsa onlara hamilelik durumunuzu anlatmalı ve onlardan ev işlerinde yardım etmelerini söylemelisiniz.

Gündüzleri çocuklarınızla parkta koşturmak ve akşamları çocuklarınızla evde oynamak yerine daha sakin uğraşlarla vakit geçirmelisiniz.

Daha Fazla Uyuyun

Zaten yeterince uyuyorsunuz. Gece uykunuzu bir saat daha uzatmanız bile size sabaha daha fazla dinlenmiş olarak kalkmanıza faydası olacaktır. Gece geç vakitlere kadar oturmadan erken ve düzenli saatlerde yatmalısınız. Fazla uykuda azı kadar zararlı olup sizi bitkin düşürebilir. Dengeli ve rahat uyku hamilelikte çok önemlidir.

İyi Beslenin

Enerjinizi yüksek tutmak için her zaman iyi ve kaliteli yiyeceklere ihtiyacınız olacaktır. Günlük kalorinizi almaya dikkat edin. Gıdalarınız da size uzun süre enerji verecek protein ve demirce zengin yiyecekleri tercih edin. Çikolata, kafein, şeker ve gofret gibi besinler enerjinizi hızlıca yükseltse de kısa sürede ani bir kan şekeri düşmesini yaşatacak ve sizi daha kötü yorgun hissettirecektir.

Enerji içeceklerinden hamileyken kaçının. İçlerinde bulunan kimyasal ek maddeler gebeye zararlıdır.

Sık Sık Yemek Yiyin

Tavsiye edilen öğün sayısı 6 öğündür. Çoğu hamilelik semptomlarına iyi geldiği gibi gebelikte halsizlik de iyi gelmektedir. Sık sık az yiyerek kan şekerinizi yüksek tutmak size gün boyu yetecek enerji verecektir. Yemek öğünlerinizi atlamamaya dikkat etmelisiniz. Protein ve karmaşık karbonhidrat içeren gıdalar size uzun süre enerji verecektir.

Kısa Yürüyüşler Yapın

Hamilelikte yorgunlaşan vücudunuzla koltuğa uzanıp yatmak size çok hoş gelebilir. Fakat kısa yürüyüşler hafif egzersizler yaparak kan akışınızı hareketlendirerek gebelikte halsizlik olmasını önleyebilirsiniz. Fazla aşırıya kaçmamak şarttır. Egzersiz veya yürüyüş sonunda perişan bir hale düşmemelisiniz.

Gebelikte dikkat edilmesi gereken sorunlar için diğer yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. oku

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.