Hamilelik Belirtileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:39

Hamile olabilir misin? Bazı erken hamilelik belirtileri, bir süreyi kaçırdığınız veya bir ya da iki hafta sonra karşılaştığınız zaman ortaya çıkabilir. Kadınların yaklaşık yüzde 60’ı, 6 hafta boyunca erken gebelik semptomlarına sahiptir ve yaklaşık yüzde 90’ı, 8 haftalık olduklarında onlara sahiptir.

Eğer değilseniz takip Adet döngüsünün bir ay diğerine ciddi değişiyorsa ya, sen âdet beklemek zaman emin olmayabilir. Ancak aşağıdaki erken gebelik belirtilerini hissetmeye başlarsanız (tüm kadınlar bunlara sahip değildir) ve neden döneminizi almadığınızı merak ediyorsanız, gebe kalabilirsiniz.

 

Bir ev gebelik testi almak bir sonraki adımdır! Hamileyseniz, mağazada neler olduğuna dair hızlı bir genel bakış için Yeni Hamile alanımızı ziyaret edin.

 

Hamilelikte Acı Gıdalar

Eğer yeni bir hamileyseniz, bir bologna sandviçinin veya bir fincan kahvenin kokusuyla ve bataklık refleksinizi tetiklemek için belirli aromalarla bastırılmamış gibi hissetmek alışılmadık bir durum değildir. Kimse kesin olarak bilmese de, bu sisteminizde hızla artan östrojen miktarlarının bir yan etkisi olabilir.

Ayrıca, zevk almak için kullandığınız bazı yiyeceklerin aniden tamamen size itici olduğunu da görebilirsiniz.

 

Hamilelikte Ruh Hali

Hamilelik sırasında ruh hali değişimleri yaygındır , kısmen nörotransmitterleri (beyinde kimyasal haberciler) etkileyen hormonal değişiklikler nedeniyle. Herkes bu değişikliklere farklı cevap verir. Bazı anneler arası deneyim, hem iyi hem de kötü olan duyguları artırırken, diğerleri daha fazla depresif veya endişeli hisseder .

Not: Eğer üzgün ya da ümitsiz hissediyorsanız veya günlük sorumluluklarınızla baş edemiyorsanız ya da kendinize zarar vermekle ilgili düşünceleriniz varsa, sağlık uzmanınızı ya da bir akıl sağlığı uzmanını hemen arayın.

 

Hamilelikte Karın Şişkinliği

Erken gebelikte hormonal değişiklikler, bazı kadınların kendi döneminden hemen önce hissettikleri hissine benzer şekilde, şişkin hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden, uterusunuz hala çok küçük olduğunda bile, kıyafetleriniz belden daha sık hissedilebilir.

 

Sık idrara çıkma

Hamilelikten kısa bir süre sonra, hormonal değişiklikler, böbreklerden kan akış hızını arttıran bir olaylar zinciri oluşturur. Bu, mesanenizin daha hızlı dolmasına neden olur, bu yüzden daha sık işemek gerekir .

Hamileliğiniz ilerledikçe sık idrara çıkma – ya da yoğunlaştırma – devam edecektir. Hamilelik sırasında kan hacminiz dramatik bir şekilde artar, bu da ekstra sıvının işlenip mesanenize girmesine neden olur. Büyüyen bebeğiniz mesaneniz üzerinde daha fazla baskı uyguladığı için problem daha da karmaşıklaşmaktadır.

Hamilelik ve sık idrara çıkma
Gebelikte İdrar Kaçırmak
Sık idrara çıkma hamilelik en şişman semptom olabilir. Neden daha sık gitmeniz gerektiğini ve banyo gezilerinizi nasıl azaltacağınızı öğrenin.

 

Yorgunluk

Birden bire yorgun mu hissediyorsun? Hayır, çok yorgun . Kimse erken gebelik yorgunluğuna neyin neden olduğunu bilemez, ancak hormon progesteronunun hızla artan seviyelerinin uykunuza katkıda bulunması mümkündür. Tabii ki, sabah bulantısı ve gece boyunca sık sık idrara çıkmak zorunda kalmanız da halinize de katkıda bulunabilir.

İkinci üç aylık döneminizi vurduğunuzda daha enerjik hissetmeye başlamalısınız, ancak çok daha fazla ağırlık taşıyorsanız, hamilelik genellikle hamilelikte geç kalıyor ve hamileliğin yaygın rahatsızlıklarından bazıları iyi bir gece uykusu çekmeyi zorlaştırıyor .

 

Göğüslerde Acı Hissi

Yaygın bir gebelik belirtisi, yükselen hormon düzeylerinin neden olduğu hassas, şişmiş göğüslerdir . Acı ve şişlik, memelerinizin döneminizden önce nasıl hissettiğinin abartılı bir versiyonu gibi hissedebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığından, ilk trimesterden sonra rahatsızlığınız önemli ölçüde azalır.

Göğüslerinizin hamilelik sırasında 7 yolu değişir

Hamileyseniz, karnınız büyüyecek tek vücut parçası olmayabilir. Hamilelik sırasında göğüslerinde bazı şaşırtıcı değişiklikler için hazır olun.

 

Hafif kanama veya lekelenme

İnanılmaz görünüyor: Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, görmek istediğiniz son şey herhangi bir leke veya vajinal kanamadır. Ancak, döneminizin süresi boyunca sadece hafif lekelenme fark ederseniz, implantasyon kanaması olabilir . Kimse neden olduğunu kesin olarak bilmiyor, ancak döllenmiş yumurtanın rahmin iç kısmına yerleşmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Not: İlk trimesterde 4 kadından 1’inde lekelenme veya hafif kanama görülür. Çoğu zaman hiçbir şey değildir, ancak bazen düşük veya ektopik gebelikbelirtisidir . Kanamanız şiddetli veya ağrı veya baş dönmesi ile birlikte geliyorsa veya endişeleriniz varsa doktorunuzu veya ebe’yi arayın.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı

Bazı kadınlar için, sabah bulantısı , kavgadan yaklaşık bir ya da iki aya kadar vurulmaz, ancak diğerleri için iki hafta kadar erken başlayabilir. Ve sadece sabahları değil: Ya hamilelikle ilgili bulantı (kusmayla veya kusmadan) sabah, öğlen ya da gece problem olabilir.

Mide bulantısı olan çoğu gebe kadın, ikinci trimesterin başlangıcında tam bir rahatlama hissetmektedir. Çoğu diğerleri için rahatlama için bir ay veya daha fazla zaman alır. Şanslı bir kaçış tamamen kaçar.

 

Hamilelik Testi

Genellikle oldukça düzenli ve döneminiz zamanında gelmezse, yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark etmeden önce hamilelik testi yapmaya karar verebilirsiniz. Fakat eğer düzenli değilseniz ya da döngüsünü takip etmiyorsanız , mide bulantısı ve meme hassasiyetiniz ile banyoya yapılan ekstra yolculuklar, döneminüzü almadığınızı fark etmeden önce gebeliğe işaret edebilir.

 

Hamilelikte Yüksek Vücut Isısı

Eğer olduysan bazal vücut ısısı grafik ve size sıcaklık fazla iki hafta yükselmiş kaldı olduğunu görüyoruz, muhtemelen hamilesin.

 

Pozitif Gebelik Testi

Kutunun üzerinde okuyabileceğiniz bir şeye rağmen, birçok evde hamilelik testi , hamilelik süresinin geçmesinden bir hafta sonrasına kadar gebeliği güvenilir bir şekilde saptayacak kadar hassas değildir. Bundan daha önce bir test yapmaya ve olumsuz bir sonuç almaya karar verirseniz, birkaç gün içinde tekrar deneyin. Bir bebeğin hamile olduğunuzu söyleyebilmeniz için gelişmeye başladığını unutmayın, bu nedenle öğrenmek için beklerken sağlığınıza dikkat edin ve daha erken hamilelik belirtileri izleyin.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir