Anasayfa / Gebelik / Hamilelikte Ağızda Metalik Tat Neden Olur?

Hamilelikte Ağızda Metalik Tat Neden Olur?

Hamileyken Ağızda Metalik Tat

Hamileyken ağızımda sürekli bir metalik tat hissediyorum. Bu normal bir durum mudur yoksa yediklerim mi dokunuyor ? Hamilelikte ağızda metalik tat neden olur nasıl geçer? Yazımızda ufak tiyolarla bu tadı geçirebilirsiniz.

Demek ağzına metal para tadı geliyor. Bu metalik tat olayı hamilelikte çok yaygın görülür. Ama nedense çok dile getirilmeyen bir durumdur. Hormonlar her zaman tat alma duyumuzu kontrol eder. Hamileyken hormonlarınız değiştiğinde tat alma duyularınızda değişir.

Hamilelikte olan ağızdaki tat mide bulantaısı ikinci trimester gibi azalmaya başlar veya tamamen kaybolur. Bu tadlar metalik tadı önleyeceği gibi ağzınızda oluşan salyayı da önler.

  • Narenciye suları
  • Limonata
  • Keskin tadı olan şekerler
  • Sirkeli yiyecekler
  • Turşu

Hamilelikte ağızda metalik tat olayından kurtulmak için gıdalar dışında yapabileceğiniz bir başka numara daha var. Dişlerinizi fırçaladığınız zaman ağzınızı hazırlayacağınız bir bardak tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Bu tuzlu su ağzınızdaki Ph değerini nötralize edecektir. Tuzlu su yerine karbonatlı su da olabilir.

Hazırlanışı :

  • Bir büyük su bardağına bir çay kaşığı tuz.
  • Karbonatlı su için bir  büyük su bardağına 4 de 1 çay kaşığı kadar karbonat atabilirsiniz.

Bu ufak değişiklikler ağzınızdaki bu metalik tadı giderecektir. Ayrıca doktorunuza bu durumu söyleyerek kullandığınız vitamin hapınıda değiştirmek faydalı gelebilir.

 

Dikkatinizi Çekebilir

Hamilelikte Kabızlık: Sebepler ve Kesin Çözüm Yöntemi

Gebeliğin özellikle son 3 aylık dönemi içerisinde ortaya çıkan kabızlık probleminin en önemli sebepleri yavaşlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir