Gebelik sırasında antidepresan kullanmaya devam etme ya da bırakma kararı bir anne adayının verebileceği en zor kararlardan bir tanesidir. Tedavi edilmeyen depresyon anne ve bebek üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Fakat hamileyken antidepresan kullanmak problemli doğum riskini arttırabilir.

Kararı verirken; sağlığınızı, doğmamış çocuğunuzun sağlığını ve diğer çocuklarınız da dahil olmak üzere ailenizin refahını göz önüne almak önemlidir. Antidepresan kullanımı konusunda Psikiyatri dokturunuzla konuşmadan asla karar vermeyiniz. Doktorunuzla birlikte, ilacınızı devam ettirmenin veya durdurmanın artılarını ve eksilerini tartabilirsiniz.

Depresyon ve Gebelik

Birçok kadın depresyonla savaşmakta ve belirtilerini yönetmek için antidepresanlara ihtiyaç duymaktadır. Geçmişte, gebeliğin depresyona karşı koruduğu düşünülüyordu. Fakat bilim adamları şimdi bunun böyle olmadığını birçok araştırma ile kanıtladılar. Hamilelik semptomlarını kontrol altında tutmak için antidepresan kullanan kadın sayısı gittikçe artmaktadır. Yapılan bir araştırma da; 2010 ile 2018 yılları arasında her 20 kadından yaklaşık birinin gebe kalmadan veya gebelik sırasında üç ay antidepresan kullandığını bildirdi.

Hamileyken antidepresan kullanmanın güvenliği hakkında bazı tereddütler var. Ancak araştırmalar, birçok antidepresanın, özellikle de seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI’lar) ve eski ilaçların genellikle güvenli olduğunu gösteriyor. Ancak yine de doğum kusurları ve diğer problemlerin görülmesi mümkündür. Fakat risk çok düşüktür.

İlk Üç Ay Antidepresan Önerilmiyor

Psikiyatri ve Kadın doğum uzmanları tarafından hamileliğinizin ilk üç ayında, bebeğinizin organ gelişim süreci hızlı bir şekilde devam ettiği için antidepresan kullanımı asla önerilmiyor. Bu süreci psikoterapi ile aşabilirsiniz.

Gebelik ve Tedavi Edilmemiş Depresyon

Tedavi edilmeyen depresyon hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı üzerinde çok büyük etkilere sahip olabilir. Depresyona maruz kalan kadınların tedaviye biran önce başlamaları gebeliklerinin sağlıklı gelişmesi için çok önemlidir. Örneğin, depresyondaki bir kadın sağlıklı beslenmeyebilir veya doktorların tavsiyelerinden kaçabilirler. Ayrıca, depresyondaki kadınlar içki içmek, sigara içmek veya gebelik sırasında uyuşturucu almak gibi riskli davranışlarda bulunma ihtimali daha yüksek olabilir. Tüm bu eylemler düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi bebeğin potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tedavi edilmeyen depresyon da aile dinamikleri üzerinde bir sıkıntı yaratabilir. Bu, eşiniz ve diğer çocuklar ile olan ilişkinizi de etkiler. Depresyon ailenizi önemsemenize engel oluyorsa, bu savunmasız zamanda doktor eşliğinde antidepresan kullanmanız gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here