Hamilelik süreci boyunca kadının vücudundan salınan hormonlar anne adayında bir takım değişikliklere neden olur. Bu hormonların etkisi ile birlikte anne adayı yoğun ve yorucu bir işte çalışıyor ise daha çok kendini gösteren ve rahatsız eden belirtiler ortaya çıkar. Hamilelikte ayak ağrılarının sebepleri çok fazladır. Mutlaka uzman doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Hamilelikte Neden Ayak Ağrısı Olur

Hormonların etkisi ile özellikle gebeliğin son trimesterinde artan vücut hacmi ile bacaklarda ve ayaklarda ağrı meydana gelir. Anne adayında potasyum ve kalsiyum eksikliği ağrıyı arttırır. Vücutta oluşan ödemden dolayı ayak numarası bir numara büyür. Anne adayında varis oluşumu bir başka ağrı nedenidir. Gebeliğin oluşmaya başlaması ve doğuma kadar geçen süre zarfında yüksek olan hormonlardan kaynaklı ağrılar oluşabilir. Gebelikte artan kilodan dolayı tüm vücudun yükünü taşıyan ayak tabanlarında ağrı oluşabilir.

Hamilelikte Oluşan Ayak Ağrıları Nasıl Geçer?

Anne adayı sürekli ayakta kalmamalıdır. Sürekli ayakta kalmak ve yorucu bir işte çalışmak anne adayının yükünü daha da arttırır. Ayaklar mümkün olduğu kadar çok dinlendirilmelidir. Beslenmede kalsiyum ve magnezyum alımı arttırılmalıdır. Gebelikte alınan kilolar kontrol altında tutulmalıdır. Özellikle son aylarda tatlı ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Bol su tüketimi çok önemlidir. Ödem ile birlikte yüksek tansiyon var ise hiç ihmal edilmeden doktora başvurulması gerekir. Akşamları eve geldiğiniz zaman soğuk tuzlu suyun içinde 5 dakika ayaklarınızı bekletmek sizi rahatlatacaktır. Ayaklarınızı 5 dakika yüksek bir yere dayayarak dinlendirmek size iyi gelecektir. Ayakkabılarınızı ortopedik olarak seçmeniz ve içinde rahat etmeniz ayak ağrısı için önemlidir. Önemli olan diğer bir konuda bu durum geçici bir durumdur. Bunu bilmek ve ona göre rahatlatıcı yöntemler kullanmak yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here