Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte B-HCG Kaç Olmalıdır?

0 3.817

Gebelik testlerinde sıklıkla kullanılan parametrelerden biri olması nedeniyle anne adaylarının cevap aradığı hamilelikte B-HCG kaç olmalıdır? Sorusunun cevabıyla birlikte, Beta HCG hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Beta HCG Nedir?

Koryonik gonadotropin isimli hormonun beta ve alfa olarak ikiye ayrılması sonucu ortaya çıkan bir hormon olup, hamilelik testlerinde idrar ve kanda daha kolay tespit edilen bir hormondur.

Hamilelikte B-HCG ölçümleri, kan testlerinde daha sağlam ve erken dönemlerde sonuç verebilmektedir. Bu yüzden gebelik testlerinde, daha çok kan testlerinin yapılması tavsiye edilmektedir. Bu hormon gebelik boyunca çeşitli ideal seviyelerde bulunarak, hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği hakkında da ipuçları verir. Buna göre aşağıdaki değerler, ideal değerler olarak kabul edilir.

Hamilelikte B-HCG Kaç Olmalıdır?

0-10 mlU aralığında görülen değerler, gebelik yaşamayan kadınlarda görülebilecek normal değerlerdir. Şayet kan testlerinde bu değerin üzerinde bir Beta HCG değerine sahipseniz ve aktif bir cinsel ilişkiniz bulunuyorsa, hamile kaldığınızdan şüphe duyabilirsiniz.

  • Hamileliğin üçüncü haftasındaki B-HCG değeri; 5-50 mlU/ml
  • Dördüncü hafta gebeliklerde; 5-426 mlU/ml
  • Beşinci haftada; 18-7.340 mlU/ml
  • Altıncı hafta hamileliklerde 1.080 ile 56.500 arası
  • Yedi ve sekizinci haftalarda; 7.650 ile 56.500 mlU/ml
  • Dokuz ve on ikinci haftalar arasında; 25.700 ile 288.000 mlU/ml
  • On üç ve on altıncı haftalar arasında; 13.300 ile 254.000 mlU/ml
  • On yedi ve yirmi dördüncü haftalar arasında; 4.060 ile 165.400 mlU/ml
  • Yirmi beş ve kırkıncı haftalar arasında ise; 3.640 ile 117.000 mlU/ml

Aralıklarında olmalıdır.

Beta HCG Yüksekliği

Hormonun kanda yüksek olmasının en önemli sebebi, yaşanan hamileliktir. Yukarıda verilen aralıkların herhangi birinin çıkması durumunda, gebelikten emin olmak için 2-3 gün içerisinde tekrardan kan testi yapılarak B-HCG değerine bakılmalıdır.

Hamileliğin haftasına göre olması gereken değerlerin üzerinde hormon fazlalığının olmasının nedenleri çoğul gebelik, molar gebelik veya hamilelik haftasının yanlış hesaplanmasıdır. Bu yüzden beta hormonu seviyesi belirli aralıklarla kontrol edilmeli, gebeliğin dördüncü haftasından sonra ultrason görüntülerine bakılmalıdır.

B-HCG Testi Ne Zaman Sonuçlanır?

Yapılan test laboratuar ortamında kolaylıkla analiz edilerek, testin yapıldığı aynı gün içerisinde rahatlıkla sonuçlanabilmektedir. Testi yaptırmak için herhangi bir kesin şart gerekmeyip, kişinin durumu ve doktor tavsiyesi dikkate alınarak test yapılabilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.