Hamilelikte dikkat edilmesi gereken yiyecek ve içecekleri sizler için bu yazımızda detaylı bir şekilde kaleme almak istedik, çünkü bu uyarılar bazen hayat kurtarabilir. Gebelik sürecinde anne adayları sadece fizyolojik değil psikolojik değişimlerde geçirirler. Bu değişimlerden en az seviyede etkilenmek için dikkat edilmesi gereken bazı besinler bulunmaktadır.

Hamilelerin asla yememeleri gereken yiyecekler nelerdir

Pastörize edilmemiş peynirler

Pastörize edilmemiş peynir, düşük olasılığını artıran “Listeriyoz” gibi gıda kaynaklı rahatsızlıklara neden olabilir. Pastörize edilmemiş süt ürünleri hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir.

Karaciğer

Karaciğer, hamile anne ve bebek sağlığı açısından güvensiz olan önemli bir A vitamini kaynağıdır. Bebekte doğum kusurlarına neden olabilir. A vitaminini sebzelerden almanız daha güvenli olacaktır.

Cıva içeren balıklar

Deniz balıkları, sizin için ve bebeğiniz için önemli olan Omega 3 yağ asitleri ve çeşitli besinler için gerçek bir kaynaktır. Uskumru ve kılıç balığı gibi balıklar bebeğin sinir sistemini etkileyen ve kalıcı hasara sebebiyet verebilecek derecede cıva içerirler. Bu balıkların yerine somon ve orkinos gibi balıkların tercih edilmesi daha doğrudur. Çiğ ya da yarı pişmiş balıklardan kaçınmalısınız.

Çiğ Sebzeler

Sebzeler, bebeğinize ve size faydalı besin maddeleri içerir. Ancak çiğ sebzeler gıda kaynaklı hastalıkların riskini artırabilir. Özellikle lahana gibi sebzeleri kullanmadan önce iyice yıkamanız faydalı olacaktır.

Çiğ Yumurtalar

Yumurtalar iyi miktarda protein ve besin içerir. Fakat gebelik sırasında, çiğ veya yarım pişmiş yumurta tüketmekten kaçınmalısınız, çünkü bunlar salmonella enfeksiyonu riskini artırabilirler.

Az Pişmiş Et

Az pişmiş et ve diğer et ürünleri (salam, sosis), “Toxoplasma” ve “Listeria” gibi zararlı ve bebeğinizin büyüyüp gelişmesini etkileyen bakteriler barındırabilir. Bu yüzden etinizin tam pişmiş olmasına dikkat ediniz.

Hamilelerin asla içmemeleri gereken içecekler nelerdir

Gıdalar gibi, bazı içecekler hem anneye hem de bebeğe zararlı olabilir. Bu içecekleri tamamen tüketmeyi bırakmanız veya alımı sınırlamanız gerekir.

Alkol

Hamilelik sırasında herhangi bir alkollü içecek tüketilmemelidir. Alkol kan dolaşımınızla birlikte plasentaya geçer ve bebeğinize ulaşmış olur. Bebeğinizin zihinsel ve bedensel anormallikler ile dünyaya gelmesi olasıdır. Ayrıca erken doğum riskini de beraberinde getirir. Hamileyken kırmızı şarap içilir mi konusu için buraya tıklayınız.

Kafeinli İçecekler

Uyuşukluk ve ruh hali değişiklikleri, hamilelikte oldukça yaygındır. Çoğu kadın bu durumu düzeltmek için sıcak bir fincan kahve alır. Sizi bu ruh halinden bir nebze olsun kurtarırken bebeğiniz için zararlı olabilir. Kafein, doğmamış bebeğe olan kan akışını azaltır ve vücudundaki demir emilimini değiştirerek büyümesini etkiler. Kafein, uyuşturucu benzeri özelliklere sahip bir bağımlılık haline gelebilir.

Maden Suyu

Maden suyu hamilelikte içilebilir fakat kesinlikle aromalı maden suları tercih edilmemelidir. Aromalı(meyveli) maden sularının içerisinde fazlasıyla şeker ve yapay tatlandırıcılar bulunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here