Anasayfa / Sağlıklı Yaşam / Hamilelikte Diyet Yapmak Çocuğa Zarar Verir mi?

Hamilelikte Diyet Yapmak Çocuğa Zarar Verir mi?

Gebelikte sağlıklı beslenmek oldukça önemli bir konu, ancak çeşitli durumlarda diyet yapılması gerekliliği de doğabiliyor. Doğru bilinenin aksine çoğu kadın için gebelik süresince diyet yapılması tavsiye edilmez ya da diğer bir deyişle diyetisyenler bu konuda fikir ayrılığına sahiptir. Bir grup diyetisyen hamilelikte diyet yapmak çocuğa zarar verebilir derken bir grup diyetisyen hamilelikte diyet yapmanın zararın aksine fayda sağlayacağını dile getirmektedir.

Diyetisyen İngiliz Diyetisyen Sarah Schenker, blog yazısında gebelikte diyet yapmanın sağlıklı olmadığını belirtiyor.

Gebelikte Diyet Yapmak Zararlı Mı?

Hamileyken diyet yapmak güvenli değildir. Kilonuz için endişe ediyor olmanız tabii ki anlaşılabilir bir durum, ancak diyet siz ve henüz doğmamış bebeğiniz için zararlı olabilir.

Vücudunuz zaten büyümekte olan bebeğinize ihtiyaç duyduklarını sağlamak için büyük bir özveriyle çalışmakta. Bu süreçte demir, folik asit ve çeşitli vitamin, minerallerin azalması mümkün olabilmekte. Önemli besin kaynaklarındaki bu azalış neticesinde bebeğinizin gelişimi önemli ölçüde etkilenebilir.

Vücudunuz gebelik süresince normalden biraz farklı çalışır. Öğünler arasında kan şekeriniz çok düşük seviyelere ulaşır ve bu nedenle kadınların çok büyük bir kısmı gebelik boyunca sürekli çok aç hissettiğini söyler. Öğün aralarında dahi yemek yenmesi ile sonuçlanan bu kan şekeri düşüşü, gebeliğin beklenen semptomlarındandır ve çoğu zaman endişe edilmesine neden olmaz.

Aşırı kilolu ya da obez olan kadınların gebelik diyabeti, yüksek tansiyon ya da preeklampsi gibi çeşitli sağlık sorunlarına yakalanma riskiyle karşılaşması ihtimali doğrudur. Fakat gebelik süresince diyet yaparak obezite tedavisi ya da zayıflamaya çalışmak zararlı olacaktır, daha sağlıklı olmanıza sebebiyet vermeyecektir.

Gebelik süresince yapabileceğiniz egzersizler ya da sağlıklı besinlere yönelmek daha iyi olacaktır. Sıkı bir diyet programını takip etmektense yiyeceklerinizi temiz ve sağlıklı olanlardan seçin, yağlı ya da şekerli gıdalardan uzak durun. Bebeğiniz her halükarda ihtiyacı olan kaloriyi temin edecektir.

Diyet yapmayı düşünmektense dokuz ay süresince dış görünüşünüzden de önemli şeylerin olduğunu düşünün. Dünyaya bir bebek getiriyorsunuz ve bu ömrünüzün sonuna kadar anne olacağınız anlamına geliyor. Şimdi kilo vermeye çalışmak yerine sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek adına iyi bir dönem. Bu dönemde edineceğiniz alışkanlıklar hem bebeğiniz sayesinde daha kolay olacak, hem de hayatınızın değişmesine katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu sağlıklı alışkanlıkları devam ettirmeniz halinde gebelik sonrasında doğal yollarla kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Yağ ve şekeri yüksek gıdalardan uzak durun, şekerlemeler gebelikte zararlıdır. Bunlar yerine meyve ya da süt gibi sağlıklı alternatiflere yönelmeyi düşünmeniz gerekiyor.

Beslenmenize dahil edebileceğiniz sağlıklı besinleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yulaf,
  • Kepekli ekmek,
  • Kuru fasulye,
  • Patates,
  • Sebze,
  • Elma, armut, muz vb. meyveler.

Bu tarz karbonhidratlar yavaş sindirilir ki bunun anlamı da kan şekerinizin aniden düşmesinin önüne geçebilmesi yani daha az açlık hissidir. Basit sağlıklı besinler tüketmeyi alışkanlık haline getirerek çok daha iyi bir gebelik geçirebilir hatta bebeğiniz için herşeyin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer neyi nasıl yapmanız gerektiği konusunda kafanız karışıksa ya da bir sağlık probleminiz olduğundan endişe ediyorsanız diyetisyenlerin tam olarak bu konuda size yardımcı olmak adına var olduğunu hatırlamalısınız. Bir diyetisyenden randevu alın ve size yardımcı olmasını isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir