Hamilelikte en uygun uyku pozisyonu “SOS” (yan yatmak) şeklindedir. Sol tarafta uyumak daha iyi. Sol tarafa yatarak uyumak, plasentaya ve bebeğinize ulaşan kan ve besin miktarını arttıracaktır.

Hamilelikte En Uygun Uyku Pozisyonu Hangisidir

Bacaklarınızı ve dizlerinizi bükük tutun ve bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirin.

Sırt ağrısı ile ilgili sorun yaşıyorsanız, “SOS” pozisyonunu kullanın ve karnınızın altına da bir yastık yerleştirmeyi deneyin.

Gece boyunca mide ekşimesi geçiriyorsanız, sırtınızı yastıklarla desteklemeyi deneyebilirsiniz.

Hamileliğinizin son haftalarında nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bu durumda uyurken yine sırtınızı yastıklarla destekleyin.

Peki, Hamilelikte Hangi Uyku Pozisyonlarından Kaçınmalıyız?

Hamilelikte sırt üstü yatmak; sırt ağrısı, nefes alma, sindirim sistemi, hemoroit, düşük kan basıncı gibi sorunlara neden olabilir, kalbinize ve bebeğinize kan dolaşımında azalmaya neden olabilir.

Hamilelikte Yüzüstü Yatmak; Hamileliğin ilerleyen zamanlarında karnınızın büyümesine paralel olarak yüzüstü yatmanız zorlaşacaktır. Aksi takdirde bebeğinize uygulayacağınız baskı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İpucu; bu tarz riskleri biraz olsun bertaraf edebilmeniz için hamile yastığını kullanabilirsiniz. Ülkemizde satışa sunulan bu yastıkları online olarak satın alabilirsiniz.

Peki, Hamileyken Normal Uyku Pozisyonlarından Neden Bu Kadar Rahatsız Oluruz

Hamileyken vücudumuz çeşitli değişikliklerden geçer, bu değişiklikler huzurlu uyku uyumanızı olumsuz şekilde etkilemektedir. Peki, hamileyken huzurlu bir uyku uyuyamamamızın sebepleri nelerdir;

  • Karnın hızla büyümesi
  • Sırt ağrısı
  • Mide ekşimesi
  • Nefes darlığı
  • Uykusuzluk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here