Anasayfa / Gebelik / Hamilelikte Hangi Ayda Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte Hangi Ayda Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar ? Zaten kilolusunuz ve ekstra kilo almak istemiyor musunuz? Hamilelikte hangi ay kaç kilo alınmalı ve kontrollü kilo almak nasıl olur?

Gebelikte kilo almak kaçınılmaz bir durumdur. Fakat gebelik sırasında açılan iştahla birlikte alınabilecek fazla kilolar anneye sorun yaşatabilir. En uygun olanı kontrollü olarak kilo almaktır. Gebelik boyunca alınacak kontrollü kiloları doğumdan sonra vermek daha kolay olur. Gebeliğinizde ne kadar kilo almanız gerektiği sizin gebelik öncesi durumunuzla doğrudan alakalıdır. Yazımızda hamilelikte hangi ayda kaç kilo alınmalı detaylı inceleyelim.

Hamilelikte kaç kilo alınması gerekir

  • Eğer gebelik öncesinde de zayıf biriyseniz ( vücut kitle endeksi 19 ve altı) almanız gereken kilo ortalama 13 ile 18 kilo arasındadır.
  • Hamilelik öncesi kilonuz normal ise ( vücut kitle endeksi 19-25 ) almanız gereken kilo 11 ile 15 kilo arasındadır.
  • Gebelik öncesinde de fazla kilolarınız varsa ( vücut kitle endeksi 25 ve üzeri ) almanız gereken en fazla kilo 7 ile 10 kg arasındadır.

Gebelikte aşırı kilonun zararları :

Gebelikte aşırı kilo alımı hem annenin hemde bebeğin sağlığı açısından zararlıdır.

Fazla kilolu annelerde en çok görülen rahatsızlıkların başında diyabet, yüksek tansiyon ve kilolu bebek gibi riskler gelmektedir.

Ayrıca hamilelik süresinde alınan fazla kilolar gebelik sonrası zor verildiğinden annelerde kalp damar sağlığı sorunları görülebilmektedir.

Çok zayıf bir gebelik geçiriyorsanız bebeğiniz çok zayıf doğabilir hatta erken doğum yapabilirsiniz.

Hamilelik sırasında hareket tarzınız, yaşam tarzınız günlük kalori miktarınızı belirlemektedir.

Yaşınız, kilonuz ve günlük hareketleriniz kalori miktarınızı etkilese de gebeliğin ilk üç ayında almanız gereken ortalama kalori miktarı 2000 kaloridir. 3 ile 6 ay arasında ise almanız gereken kalori günlük ortalama 22000 kalori iken son üç ayda ise bu sayı 2400 kaloriyi günlük bulmalıdır.

Tabiki bu kalori miktarı kilonuza ve yaşam tarzınıza, hastalıklarınıza göre değişiklik gösterebilir. En iyi kilo ve günlük kalori hesaplamasını doktorunuz veya gebelik diyetisyeninizle hesaplamanızdır.

Hamileliğin İlk aylarında kilo alımı çok önemli bir durum değildir. İlk üç ayda almanız gereken ortalama kilo 2 kilodur. Günlük ekstradan yiyeceğiniz bir kase yoğurt bile bu kiloyu almanıza yardımcı olacaktır.

Hamileliğiniz ilk 3 ayında ortalama aylık 1/5 2 kilo arasında alması gerekmektedir Alınması gereken bu değerdeki kiloyu bulmak için günlük 150 ile 200 kalori arasında almanız gerekmektedir.

3 Aydan sonra ise gebenin düzenli olarak 1/5, 2 kilo alması gerekmektedir. Bu da günlük 300 kaloriye denk gelmektedir. Günlük bir bardak süt ve bir sandviç almanız gereken günlük ekstra kaloriy karşılar. 

Gebelikte yenilen miktardan çok ne yenildiği daha önemlidir. Taze meyve ve tam tahık ürünler tercih edilmelidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Hamilelikte Kabızlık: Sebepler ve Kesin Çözüm Yöntemi

Gebeliğin özellikle son 3 aylık dönemi içerisinde ortaya çıkan kabızlık probleminin en önemli sebepleri yavaşlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir