Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamilelikte İdrar Kaçırmanın Nedenleri ve Tedavisi

0 914

Gebelik sırasında çok sık idrara çıkma ve hamilelikte idrar kaçırmak hamileliğin erken belirtileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hamilelik sırasında kadınların yaşadığı idrar kaçırma durumları da hamilelik sırasında yaşanabilen normal durumlardan birisidir. Gebelikte idrar kaçırma neredeyse yüzde 54’ten fazla hamile kadın yaşam kalitesinin düştüğünü belirtmektedir.

İdrar tutamamanın birçok nedeni vardır

Hamilelik sırasında kadınların idrarlarını tutamama durumlarının altında birçok neden yatmaktadır. Bunlardan şimdi sırasıyla bahsedelim:

  • Eğer anne adayı oldukça kiloluysa karnının iç basıncı daha da artacaktır ve bu da pelvik tabanının gerilmesine bundan dolayı da bu kaslarının zayıflamasına neden olarak idrar kaçırmasına yol açacaktır.
  • Anne adayının yaşlı olması demek kas kütlesinin zayıflaması demektir bu da idrar kaçırma nedenleri arasında yer alabilir.
  • Anne adayının gebelikten önce pelvik tabanlarını çalıştırmaması da vücut kaslarının zayıflamasına yol açar.
  • Sigara gibi kötü alışkanlıklar öksürüğe sebep olur bu da karındaki basıncı arttırarak anne adayının idrar kaçırmasına yol açabilir.
  • Anne adayının kabız olması ve bunun sonucunda ıkınması da idrar kaçırmasına yol açalabilir.
  • Eğer anne adayı gebelikten önce de idrar kaçırmaktan şikayet ediyorsa kas kütlesinin zayıflığı söz konusudur.

Üç kadından biri bu şikayetle geliyor

Hamilelikte idrar kaçırma neredeyse anne adaylarının yarısından fazlasında görülmektedir. Peki, gebelik sırasında idrar kaçırma neden olur? Mesane belli bir miktara kadar dolar daha sonrasında bir basınca maruz kalır ve anne adayının hapşırması ya da öksürmesi gibi karın basıncını arttırması ile idrarın üretradan çıkmasına neden olur. Gebelik sırasında aynı zamanda anne adayının rahmi her geçen gün büyümektedir ve böylelikle mesanesi ciddi derecede az bir hacim alabilmektedir. Rahim, iç karnın basıncını daha da arttırdığı için mesane etkilenir ve kas dokusu gevşediği için idrar kaçırma meydana gelir. Aynı zamanda anne adayının hormonlarının sürekli olarak değişmesi mesane ve idrar yolunun iç kısmında bir etki yaratabilir. Bir diğer idrar kaçırma nedeni ise anne adayının psikolojik rahatsızlıkları ya da diyabet gibi rahatsızlıklarıdır.

Hamilelikte idrar kaçırmayı engelleme yöntemleri:

Gebelik sırasında idrar kaçırmayı engellemek için belli yöntemler mevcuttur. Eğer aşağıda yer alan önerileri dikkate alır ve uygularsanız idrar kaçırma gibi bir durumu çok nadir hatta hiç yaşamazsınız.

Kegel egzersizleri yapın : Hamilelikte faydası anlatmakla bitmeyen Kegel egzersizi idrar kaçırmama yöntemleri arasında da yer almaktadır. Bunun nedeni ise kegel egzersizlerinin pelvik tabanlarını güçlendirmesidir. Hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında kegel egzersizleri yapmak oldukça etkilidir. Kegel yapmak için idrarınızı tuttuğunuz kaslara odaklanın. İdrarınızı yaparken on saniye boyunca idrarınızı tutun ve sonrasında yeniden bırakın. Günde beş kere bu egzersizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda pelvik tabanlarınızın kuvvetlenmesi doğum sırasında da oldukça yardımcı olacaktır.

Tuvalet günlüğü yapın : İdrar sızıntılarınızı not edin ve böylelikle ne sıklıkla idrar kaçırma yaşadığınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca mesanenizi yeniden eğitmiş oluyorsunuz. Mesane eğitimi sayesinde belli aralıklarla idrarınızı daha fazla tutmanızı sağlayabilirsiniz.

Karbonatlı ve kafeinli içeceklerden kaçının : Karbonatlı içeceklerden, kahveden ve çaydan kaçının. Bu meşrubatlar idrarınızın daha çok gelmesine yol açacaktır. Kafeinli içeceklerdense daha fazla su içmeye çalışabilirsiniz.

Akşamları bir şeyler içmeyin : Akşam saatlerinizde meşrubatlarınızda bir kısıtlama yapın böylelikle gece daha az idrara çıkacaksınız.

Yüksek lifli gıdalar tüketin : Lif açısından oldukça zengin olan besinler tüketmeye çalışın böylelikle kabızlık gibi pelvik tabanınıza baskı oluşturacak durumu engellemiş olursunuz.

Kilonuza dikkat edin : Hamilelik sırasında kilolu olmak ve özellikle göbeğinizin olması mesanenize baskı yapar.

Unutmayın ki gebelik sırasında idrar kaçırma durumu tıpta normal karşılanan bir durumdur. Karnınızın büyümesi ile mesanenizdeki basınç artar ve bu durumdan dolayı idrar kaçırabilirsiniz. Ancak yukarıdaki önerilerimizi dinlerseniz hamilelik sırasında idrar kaçırma engellenebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.