Hamilelikte kabızlık neden olur? Çoğu kadın hamilelikte kabızlık yaşıyor. Küçük bir detay gibi görünse de bazen can sıkıcı olabilir. Kabızlık hamile kadınların dörtte birinde rastlanılabilecek bir durum.

İşte hamilelikte kabızlığa neden olan 4 ana neden;

-Azalmış Gıda ve Su Tüketimine Bağlı Kabızlık

Eğer hamileliğiniz boyunca kusuyorsanız veya yeteri kadar sıvı gıdalar almıyorsanız kabızlığınızın neden bu olabilir. Kustuğunuz zaman vücudunuz sıvı kaybeder ve bu da bağırsaklarınızın kuru kalmasına sebep olur.

Su Tüketimine Bağlı Kabızlık
Su Tüketimine Bağlı Kabızlık

-Hormonal değişikliklere bağlı kabızlık;

Vücudunuzda gebelikte ortaya çıkan hormonal değişiklikler, bağırsaklarınız dahil olmak üzere bazı kaslarınızı olumsuz etkileyebilir. Özellikle düşük lif alımı ve sıvı alımı olursa bağırsaklarınızda ki maddelerinde dolaşımı yavaşlar ve kabızlık ortaya çıkar.

-Demir Takviyelerine Bağlı Kabızlık;

Demir takviyeleri aynı zamanda gebelikte kabızlığın yaygın bir nedenidir. Doktor kontrolünde düzene sokabilirsin.

Hamilelikte Kabızlığı Nasıl Önlerim

Diyet ve yaşam tarzındaki değişiklikler genellikle kabızlığın ilk tedavisi olarak önerilir. Çoğu durumda, ilaç tedavisine gerek kalmadan durumu iyileştirir.

Günlük lif alımınızı artırın. Günde en az 18-30 g lif tüketmelisiniz. Yüksek lifli gıdalar bol miktarda taze meyve ve sebze ve tahıl içermektedir.

Diyetinize buğday kepeği gibi hacim arttırıcı ajanlar ekleyin. Bu, dışkılarınızın daha yumuşak ve kolay geçmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Daha düzenli egzersiz yapın. Örneğin, günlük yürüyüşe çıkmak.

Eğer kabızlık ağrıya veya rahatsızlığa neden oluyorsa, parasetamol gibi bir ağrı kesici almak isteyebilirsiniz. Dozaj talimatlarını daima dikkatle takip edin. 16 yaşından küçük çocuklar aspirin kullanmamalıdır.

Dizleriniz kalçalarınızın üstünde olacak şekilde, tuvalete giderken ayağınızı düşük bir tabure üzerinde dinlendirmeyi deneyin; Bu tabureler ağrınızı geçiştirmeyi kolaylaştırabilir.

Aldığınız ilaçlar(vitaminler) kabızlığa neden olabilirse, doktorunuza danışarak alternatif ilaçlara yönelebilirsiniz.

Ayrıca Müshil Deneyebilirsiniz;

Müshiller

Müshil ilaçları kabızlık rahatsızlığına yardım eden bir ilaç türüdür. Müshiller sindirim sisteminizdeki kasları harekete geçirir. Çeşitli müshil türleri vardır ve her biri sindirim sisteminiz üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. Bunlar, dışkılarınızı akışkan tutmanıza yardımcı olacaktır.

En sık reçete edilen uyarıcı müshil maddeleri senna, bisakodil ve sodyum pikosülfattır. Bu müshil maddeler genellikle sadece kısa süreli olarak kullanılır ve 6 – 12 saat içinde kaslarınızı çalıştırılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here