in

Tatile Çıkacak Hamileler İçin 6 Önemli Öneri

Hamilelikte Tatil

hamilelikte tatil

Özellikle yaz anne adaylarının en çok merak ettiği ve endişelendiği konudur hamilelikte tatil planları. Hamileliğin son aylarını yazın tam sıcaklarına denk gelmesi birde uzun bayram tatillerinin olması anneleri seyahat yapmak konusunda kararsızlıkta bırakmaktadır.

Doktorların özellikle tüp bebek yoluyla hamile kalmış veya riskli gebelik geçiren annelerin uzun tatil seyahatlerine çıkmamaları gerektiğini söylemektedirler. Anne adaylarının tatil planlarını yaparken, daha çok yakın ve daha az tatilcinin bulunduğu bölgeleri seçmeleri önerilmektedir.

Hamilelikte değişen hormonlarla birlikte güneş ışığının anne adayında nasıl bir tepki vereceği bilinmediğinden güneşe karşı iyice korunmaları gerekmektedir. Bebeğinizin gelimi içinde tatil yaparken güneşten alacağınız D vitamini önemlidir. Doktorlar hamile annelerin içindeki kimyasal maddelerden dolayı fazla güneş kremi sürmemelerini ve bilinen güvenilen markaları tercih etmeleri gerektiğini hatırlatmaktadırlar.

Hamilelikte daha önceden düşük riski olanlar veya kanamalı bir hamilelik süreci geçiren gebeler, hipertansiyon, diyabet hastalıkları olanlar daha dikkatli hamilelik tatil planı yapmalıdırlar.

Doktorların hamilelikte tatil yaparken dikkat etmeniz gereken önerilerinizi listeledik;

1. Güneşin Altında Uzun Süre Durulmamalı

hamilelikte tatil

Fazla güneşe maruz kalarak meydana gelen hamilelik maskesi denilen lekelerin meydana gelmemesi için dikkat edilmelidir. Güneş tam tepedeyken uzun süre güneşin altında oturulmamalı veya güneşlenilmemelidir. Eğer mümkünse hamileler sabah saatlerinde veya akşam üstü güneşin daha az yoğun olduğu zamanları tercih etmelidirler. Güneşte 1 saat kalınıyorsa en az 1 saat de gölgelikte bol su içerek vakit geçirilmelidir.

2. Çok Su Tüketilmelidir

Sıvı tüketimi gebeler için zaten çok önemli bir durumdur. Günde en az 2.5 litre su tüketilmesi önerilirken plaj veya tatil mekanlarında su tüketiminin azaltılmaması hatta biraz daha fazla tüketilmesi önerilir. Hamilelikte anne adaylarının tatilde hiç dikkat etmediği bir diğer konu ise içeceklere koyulan buzlardır. Doktorlar özellike otel, cafe, büfe gibi yerlerde içeceklere atılan buzlara dikkat edimesi gerektiğini söylemektedirler. Bu tesislerdeki buzların çeşme suyu ile hazırlandığını ve sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylemektedirler.

3. Gebelik Maskesini Unutmayın

Hamilelikte güneşin etkisiyle meydana gelen gebelik maskesi denilen şekerden korunmak için yüzünüze yüksek faktörlü koruyucu kremler sürmelisiniz. Güneş kremini ise az miktarda vücudunuza yedirerek aralıklarla sürmelisiniz. Güneş kremlerinin içlerinde farklı kimyasallar olduğundan doktorlar çok sürülmesini tavsiye etmemektedir.

4. Açık Büfelerden Uzak Durun

Eğer otel tatili yapıyorsanız açık büfelerdeki fazla abartılmış yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çiğ sebzelerin iyice yıkanmış olmasına dikkat etmeli bilmediğiniz sebzelerden uzak durmalısınız. Eğer otel veya kaldığınız yerde yöresel yemekler varsa bilinçsizce yenmemeli, et ve balık ürünlerini yemeden önce iki kere düşünmelisiniz. Hamileler için tatilde en iyi beslenme biçimini doktorlar normal şartlardaki beslenmelerine devam etmeleri olarak tavsiye etmektedirler. Unutulmamalı ki fazlasıcak günlerde fazla yemek yemek ve güneşin altında oturmak tansiyon, kalp ve çarpıntı gibi durumlara sebep olabilir. O kadar dikkat etmenize rahmen mide bulantısı, baş ağrısı, kramp gibi durumlar yaşarsanız otel doktorunuza veya en yakın sağlık ocağına gitmeniz gerekebilir.

5. Denizdeki Mikroplara Dikkat

Hamileyken Denize Girmek

Özellikle bayram günlerinde plajlarda yaşanan kalabalık sebebiyle denizdeki kirlenme artmaktadır. Hamileler denize girebilir mi diye doktorlara çok soru gelmektedir. Bunun cevabı evet girilebilir fakat temiz ve çok soğuk olmayan denize girilmeli, denizden çıkınca hemen ılık suyla vücudunuzu durulamalısınız. Genital bölgenizi deniz sonrası temiz suyla durulamalı ve mayonuzu değiştirmelisiniz. Islak mayoyla hamileyken oturmak çok zararlı olabilmektedir.

6. Uzun Yolculuklara Dikkat

Hamileyken Araba Seyahati

Eğer tatile gideceğiniz yer uzaksa ve araba ile gidiyorsanız en fazla 2 saatte bir mola verip 5 dakika ayakta kalınmalı, hafif yürüyüşler yapılmalıdır. Devamlı oturmak kan dolaşımını olumsuz etkileyeceği için kaçınılmalıdır. Eğer otobüsle seyahat yapıyorsanız otobüs molalarında oturmadan hareket etmelisiniz. Otobüs çok sık durmuyorsa otobüsün koridorunda biraz yürüyebilirsiniz.

 

 

 

Yazan

gebeanne.com yazarı ve site sahibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hamilelikte Son Ay Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Bebekler Ne Zaman Konuşur