Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Hamileyken Enerji İçeceği İçilir Mi?

Hamilelikte Enerji İçeceği İçmek Bebeğime Zarar Verir mi?

0 5.094

Enerji içecekleri değişik reklam tanıtımlarıyla tüm dünyada tüketicilere pazarlanmaktadır. Enerji içecekleri adından da anlaşıldığı gibi enerjinizi arttırmakta, konsantre olmanızı ve dikkatinizi toparlamanızı kolaylaştırmaktadır. Hatta amatör sporcuysanız size verdiği enerji için vazgeçemiyor olabilirsiniz. Peki bu kurnaz reklamlara inanıp hamileyken enerji içeçeği içilir mi? Tabiki cevap hayırdır. Enerji içeceklerinin kutularını incelediğinizde hamileler için uygun değildir uyarısını görürsünüz.

Hamileyken Enerji İçecekleri Neden Önerilmez?

 

Gebe kaldığınızda plesantanız büyür ve bebeğinizin beslenmesi ve oksijen alması için bir alan oluşturur. Gebenin yediği yemeklerdeki besin değerleri kan yoluyla bebeğe geçer ve gelişimine yardımcı olur. Hiç bir gebe anne zararlı ve bilmediği bir besini yiyerek bebeğini beslemek istemez. Enerji içeceklerinin formülleri gizli olduğundan ve içinde hangi kimyasallar bulunduğunu bilmediğimizden enerji içecekleri gebeliğe zararlı mı diye bir test veya araştırma yapılamamaktadır. Bundan dolayıda enerji içeceklerinin hiç biri Powerade olsun, Redbull olsun, Buzzer olsun doktorlar tarafından gebelikte önerilmemektedir.

Hamile fareler üzerinde yapılan kısıtlı araştırmalarda, düzenli olarak farelere verilen enerji içecekleri sonucunda dünyaya gelen yavrularda stres ve doku bozuklukları görülmüştür.

Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelerin ve emziren annelerin enerji içecekleri içmekten kaçınmaları gerektiğini gözlemlenmektedir.

Enerji içecekleri yüksek miktarda kafein ve gıda takviyeleri içerdikleri için tavsiye edilmez. Türk gıda mühendisleri odasında enerji içeceklerinin içersinde madddeler verilmektedir.

Tavsiye edilen makale : Hamileler ne kadar kafein alabilir?

Enerji İçecekleri Neden Bu Kadar Zararlı?

Enerji içecekleri üretici firmanın gizli formülüne göre değişiklik göstermektedir. Fakat hepsinin içinde enerji patlaması yapmak için yüksek derecede kafein ve kimyasal şekerler bulunmaktadır. Ayrıca yasal sınırlarda uyarıcı maddeler enerji içeceklerinde bulunabilmektedir. Kafein miktarı gebelikte ve emzirme sırasında önemli olduğu için anneler bu duruma çok özen göstermektedir. Enerji içecekleri üretici firmaları içeceğin içindeki kafein miktarını belirtmesi gibi kesin bir yasa yoktur. Sadece kafein içeriyor yazmaları yasal olarak yeterlidir. Bu durumda emziren annelerin enerji içeceği içmesi ve gebe annelerin enerji içeceği içmesinde şüpheli bir durum sözkonusudur

Enerji İçeceklerinin İçinde Zararlı Olan Maddeler Nelerdir?

 • Kafein
 • Tatlandırıcılar
 • Şeker
 • Zararlı Hayvansal Gıdalar
 • Jinseng
 • Glukoz
 • L. Karnitin
 • Karbonhidrat
 • Yağ
 • Fazla B vitaminleri
 • Niasin B3
 • Pridoksin B6

Emzirirken Enerji İçeceği İçilir Mi?

Emziren anneler uyukusuzluğun getirdiği yorgunluk hali yaşamaktadırlar. Bu yüzden çoğu emziren annenin aklına enerji içeceği veya yüksek kafeinli içecekler içip ayılmak gelmektedir. Fakat enerji içeceklerindeki yüksek kafein ve kimyasal maddeler anne sütüne karışarak bebeğe geçebilir. Bebeğe geçen kafein bebeğinizin uyku düzeyini bozarak uykusuzluk yapabilir.

Spor için satılan içecekler biraz daha zararsız olsa da doktorunuza sormadan tüketmemelisiniz.

Tavsiye Edilen Makale : Çocuklarda Uyku Problemi ve Önleme Yöntemleri


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.