Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Neden Hamile Kalamıyorsunuz?

0 1.103

Evlenen çiftlerin en büyük hayallerinden birisi çocuk sahibi olmaktadır. Özellikle geniş aile olmanın hayaline sahip olan çiftler birden fazla çocuğunun olmasını istemektedir. Ancak her çift ne yazık ki çocuk sahibi olma konusunda çok şanslı değildir. Bazı çiftlerin çocuk sahibi olması diğer çiftlere nazaran daha zor olabilir. Peki, bunun sebebi kısırlık mıdır? Evet, belki olabilir ancak çocuk sahibi olmanızı engelleyen başka nedenler de yer alabilir. Bunlar nedir gelin birlikte görelim:

Hamile kalamamanın nedenleri nelerdir ?

1.Stres

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çocuk sahibi olmasını etkileyen en önemli faktörlerden birisi strestir. Belki de çocuk sahibi olmak istediğinizi yakınlarınıza söylediniz ve size “Sakin ol, olacaktır” diyen kişileri bile çoktan dinlediniz. Stresin iyisi de kötüsü de hem anne adayını hem de baba adayını hem mental hem de fiziksel açıdan etki altına alacaktır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre çocuk sahibi olmanın anahtarı denge ve sakin kalmaktır. Adrenalin sisteminiz stresten çok etkilenir ve bununla birlikte hem anne hem de baba adayının vücudu çocuk sahibi olmaya hazır olmayacaktır. Çocuk sahibi olmadan önce bazı şeylere ‘hayır’ demeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Birçok kadın stresli olduğu zaman yapılacak tek şeyin işten izin almak olduğunu düşünüyor ama bu çok yanlış. Eğer stresi azaltmak istiyorsanız bir terapi alabilir ya da meditasyon ve stresi azaltma egzersizleri yapabilirsiniz.

2.Uyku düzensizliği

Geceleri yeteri kadar uyumak sabah erken kalktığınızda vücudunuzu daha dinç hissetmenize neden olacaktır. Ancak erken uyumanızın bir başka nedeni daha var! Uyku eksikliği vücudunuzu strese sokabilir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre yeterince uyku alamayan kişilerin bağışıklık sistemleri gittikçe güçsüzleşir ve enfeksiyonlara yakalanma riskini arttırır böylece bu kişilerin üreme fonksiyonları etkilenir. Bu bir tek kadınları değil aynı zamanda erkekleri de etkileyen bir faktördür. Enfeksiyonlar ateşe sebep olabilir ve bu aşırı sıcak durum erkeklerin spermlerine zarar verebilir. Yeterince uyuyamayan kadınlar ise kendilerin gergin ve endişeli hissetmeye başlar ve adet döngüleri değişir. Bu yüzden kendinizi sağlıklı tutmak bebek sahibi olmanın en önemli anahtarıdır.

3. Kilo problemleri

Kadınların hamile kalmasındaki bir diğer etkili faktör ise kilosudur. Olması gereken kilonun altında ya da üstünde olan kadınların hamile kalması oldukça zordur. Çünkü araştırmalara göre yetersiz derecede beslenen bir vücut düzgün bir şekilde yumurtlayamaz. Bununla birlikte olmanız gereken kilodan fazlasına sahip olmak da hamile kalmanızı etkileyebilir çünkü vücudunuz düzenli olarak yumurtlasa bile hamile kalma şansınız daha da azalabilir. Bu yüzden anne adaylarının kilolarının vücut indekslerine göre orantılı olması gerekmektedir.

4. Olumlu olun

Çocuk sahibi olmanızı etkileyen bir diğer önemli faktör ise daima pozitif kalmanızdır. Çünkü aklınızla zihniniz sandığınızdan daha çok etkileşim halindedir. Sabırlı olmaya çalışın ve bununla birlikte olumsuz olayları dinlemekten kaçının. Eğer yakın gelecekte bir aile kurmayı düşünüyorsanız hamileliğe bir yıl erkenden hazırlanmaya başlayın. Eğer hamile kalmayı şu an çok istiyorsanız bir uzmana danışmayı mutlaka unutmayın. Her insanın vücudu farklı olabilir eğer uzun bir süredir hamile kalamadıysanız mutlaka bir doktora gidin ve vücudunuz hakkında öğrenmeniz gerekenleri öğrenin ama unutmayın daima pozitif olun çünkü günümüzde tıp alanında her şeyin çaresi vardır.

5. Diğer sağlık sorunları

Hamileliği depresyon gibi rahatsızlıklar dışında diğer hastalıklar da etkilemektedir. Bunlar arasında lupus ya da çölyak gibi rahatsızlıklar da olabilir. Anne adayının doğurganlığını etkileyecek birçok farklı ilaç vardır ancak doktorunuza danışmadan asla ilaç kullanımını bırakmayın sadece doktorunuzun ve eşinizin hamile kalma istediğinizi bildiğinden emin olun.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.