Gebelikle İlgili Güncel Bilgiler

Soğuk Su Kilo Verdirir Mi? Soğuk Suyun Faydaları?

Soğuk Suyla Duş Almak Kilo Verdirir Mi?

0 992

”Soğuk duş” bazı ülkelerde (Kore,Japonya,Tayland) çok eski bir kültüre sahip duş alma yöntemidir. Soğuk duşun metabolizmayı hızlandırdığı yönünde yapılan birtakım araştırmalar var. Soğuk suya maruz kalan vücut, ısısını arttırmaya başlayıp kalori yakımını hızlandırır. Kilo vermenizin yanı sıra kas kütleniz de de artışa yardım sağlayacaktır. 3 dakikalık bir soğuk duş 17 kalori, 15 dakikalık bir soğuk duş ise 85 kalori yakmanızı sağlayacak.

Soğuk su kilo verdirir mi diye merak ediyorsanız denemek amaçlı alacağınız spordan sonra soğuk duş ile normal vakitlerden çok çok daha etkili olduğunu göreceksiniz. Duş bitiminden hemen önce ayaklarınıza soğuk su tutmaksa daha dinç ve enerjik olmanızı sağlayacak. Soğuk duş alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ne sıklıkla tekrar ettiği. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, soğuk suyla çok duş alırsanız kalp rahatsızlıklarınız varsa

tetikleyebilirsiniz. O nedenle herhangi bir rahatsızlığı olan insanların çok daha dikkatli olması gerek.

 

Sabahları soğuk suyla yüzünüzü yıkamaksa daha uyanık ve daha güzel bir ciltle güne başlamanıza yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde bunu yaptığınıza cildinizdeki kuruluk problemlerine iyi geldiğini, gözeneklerin sıkılaştığını, cildin daha genç ve canlı gözüktüğünü gözlemleyeceksiniz.

 

Soğuk suyla duş almak beyinde noradrenalinin salgılanmasına yardımcı olup, stres seviyenizi minimuma indirecektir.Kilo vermenin önemli hususlarından biri de iyi bir ruh haline sahip olmaktır. Soğuk duş hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecektir.

 

Kilo vermenin %60’ı beslenme,% 30’u uyku,%10′ u spordur.Bu %30’luk kısmı göz önünde bulundurursak,soğuk duş  burada da devreye giriyor.Yatmadan önce alacağınız soğuk duş,sizi rahatlatacak ve sinirlerinize iyi gelerek uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır.

Soğuk Su içmek Kilo Verdirir Mi?

Soğuk duşun kilo vermeye ve metabolizmaya etkisinden söz ettik. Soğuk su içmek de metabolizmayı tetikleyip kilo vermenize yardımcı oluyor. Günde 2 litre su içmenin yanında, bunun 1 litresini soğuk su olarak tüketirseniz belli bir zaman sonra faydasını elbetteki göreceksiniz. Yarım litre su tüketerek 20 kalori yakarken, 1 litre de 40 kalori, ileri vadede size çok güzel sonuçlarla size geri dönecektir. Soğuk su içmeye birden başlamak yerine kademe kademe suyun derecesini azaltarak başlarsanız, herhangi bir sorunla karşılaşma durumunuz da çok düşük olur. Bunları yaparken herhangi bir terslik hissedersiniz devam etmeyin. Soğuk suya karşı direnç düşüklüğünüz veya hassasiyet içeren durumlarınız olabilir. Ters bir durumda bırakın ve devam etmeyin.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.