Yeni doğan bebeğin biberonla beslenmesi, birçok açıdan incelenmesi gereken hassas noktalardır. Emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda anne üzüntü yaşayabilir, “çok rahat”, “çok zevkli” diye anlatılan bir şeyin problem oluşturarak anneyi tedirginliğe soktuğu vakitlerde olduğu gibi, anne hayal kırıklığına uğrayabilir, hatta kızgınlık duyabilir.

Yeni doğan bebeğin biberonla beslenmesi zararlı mı?

Anneler çoğunlukla emzirme esnasında ortaya çıkan problemlerin aşılamayacağını düşünüp emzirmekten vazgeçerler ya da bu problemler sahiden de aşılamayacak şekilde olduğu düşünülebilir.

Emziren annelerin de, bebeğini biberonla doyuran anneler gibi hazır mamalar hususunda teferruatlı olarak aydınlanmaları, bilgilenmeleri gerekir.

Peki ya hazır mamalar

Hazır mamalar/biberonlar çağdaş yaşamın bir lütfüymüş gibi anlatılsa da, çocuğun biberonla sağlıklı bir biçimde beslenmesi için arıtma işleminden geçmiş doğal kaynak suyu, giderleri karşılamak için para(ülkemizde epey pahalı), mamayı muhafaza etmek ve biberonları steril tutmak için buzdolabı ve muhtelif araç gereç ve malzemeye ihtiyaç vardır.

Emzirmek isteyip istemediğinize karar vermediyseniz, unutmayın ki daima için bebeğinizi memeden keserek hazır mamayla besleme gibi bir alternatifiniz var. Fakat emzirmek size böyle bir şık sunmaz, bir defa memeden kestiğinizde ardından yeniden emzirmeye dönmeniz yorucu ve zahmetli olabilir.

Çocuğunuz meme tutmuyorsa veya hem meme emerek hem de hazır mama ile birlikte besleniyorsa, emdiği sütün, bebeğin beslenme ihtiyacını yeteri kadar karşıladığından emin olmanız çok önemli bir noktadır. Öte yandan bebeğin hastalanmaması için mamanın standartlara uygun bir şekilde hazırlandığından, iyice karıştığından ve sağlıklı ortamlarda saklandığından da emin olmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Please enter your name here